Жіночі образи в оповіданні Солженіцина «Матрьонін двір»

Російський автор Олександр Солженіцин жив у непрості часи тоталітарного режиму. До творчості вільнодумних людей ставилися тоді дуже насторожено. Але це не зупиняло цього письменника, і він викривав у своїх творах характерні риси нелюдського режиму.

«Матрьонін двір» – всебічно цікавий твір Олександра Солженіцина, цепляющее за душу своїм драматизмом і правдивістю. Це історія про жінку-праведнице, незрозумілою своїм оточенням.

Для втілення своєї ідеї автор вибирає не чоловічий, а жіночий образ. Хоча чоловічий персонаж теж грає важливу роль – він виступає оповідачем. Через його думки і спогади читачі дізнаються трагічну історію «останньої» праведниці.

Жіночі образи дуже важливі в оповіданні «Матрьонін двір». Головна героїня – Мотрона, проста сільська жінка років шістдесяти, проживає одна у своїй зубожілій хаті, і веде скромний спосіб життя.

На перший погляд Мотря може здатися неохайною і ледачою господинею, у якій бігають по хаті миші і таргани. Але вже наступна деталь говорити про її умінні співчувати – вона прихистила бідну клишоногу кішку.

Як-то в хаті Мотрони поселяється колишній в’язень Игнатич – і її життя набуває якийсь сенс. Тепер вона встає раніше і готує йому їжу. І хоча вона не може собі дозволити багато чого, для інших вона намагається завжди. Ця риса характеру – готовність завжди допомогти – часто осмеивалась її односельцями. Хоча жителі села завжди користувалися її добротою. Наприклад, звали попрацювати на своєму городі. І жінка не відмовлялася, завжди допомагала і раділа за чужий врожай.

В юності до Мотрони сватався Тадей, але волею долі вони не зійшлися. Вона вийшла заміж за його брата Юхима. Тадей був злий на обох і може бути з помсти одружується на дівчині з таким же ім’ям – Мотря.

Образ другий Мотрони дуже відрізняється від першої. Це була широколицая грубувата жінка. Оповідач говорить про неї зневажливо. Мотря часто заходила до них у будинок і скаржилася на чоловіка. Тадей бив її і дітей. Оповідач не розумів, навіщо його Мотря терпить цю слізливу молодичку, яка нічого не змінювала в своєму житті, а лише тиснула на жалість.

Щоб більше підкреслити незвичайну чистоту душі своєї головної героїні Мотрони, автор протиставляє їй сіру лицемірну натовп жінок. Це і її сестри, і сусідки, і просто жительки села. Всі вони користувалися добротою Мотрони. Але в таємниці її засуджували за неохайність двору, за «дурне» безкорисливість і простодушність. Коли Мотря змогла нарешті отримати пенсію, інші жінки стали їй заздрити і ненавидіти дужче. Але жінка не помічала або просто прощала їм таке ставлення.

Мотря втратила всіх своїх дітей і тому взяла на виховання дочку Тадея, Кіру. Але й вона скоро покинула її. Так жінка залишилася зовсім одна. Тому в якійсь мірі вона рада була постояльцеві Игнатичу.

Олександр Солженіцин в оповіданні «Матрьонін двір» створив глибокий жіночий образ, що втілює кращі риси російської жінки.