Жанрова своєрідність роману Фадєєва «Розгром»

Основою для твору «Розгром» Олександра Фадєєва стали драматичні сторінки в історії російського народу – часи революції. Центральний персонаж роману – простий робітник, шахтар, Іван Морозов, якого всі звали Морозкой. Він не має видатних інтелектуальних здібностей, але володіє військовою кмітливістю. Він простий душею, тому відверто каже про те, хто йому подобається, а хто – ні. Морозка навіть може оскаржувати рішення командира, хоча все одно виконує завдання. Воюючи на боці радянської влади на Сході у складі партизанського загону, колишній шахтар усвідомлює свою значущість для загальної справи.

Виходячи з вищевикладеного, можна визначити ідею твору – революція виховала нових людей, які готові боротися за ідеї справедливості і соціальної рівності. Мужні чесні особистості, якими є герої роману, є основою для соціалізму.

Роман «Розгром» належить до жанру соціально-психологічного роману. Громадянська війна, на думку автора, – це важливий соціально-історичний конфлікт, який об’єднує суспільство і особистостей. Фадєєв яскраво описав психологію революціонерів.

Письменник вводить у роман різні шари суспільства, але в центрі ставить звичайного простого людини. Саме з таких, чесних і знають тяготи життя, зможуть вийти люди з комуністичним світоглядом. Герої «Розгрому» – люди з почуттям власної гідності, але коли мова йде про ідеали революції, вони підпорядковують свої інтереси громадським.

Олександр Олександрович Фадєєв пише правдиво про свій час, про ідеали революції. Тоді колективізм підтримувався, а індивідуалізм гостро обговорювалося громадськістю. У романі є два героя, які уособлюють ці два поняття: Морозка – пролетарський колективізм, а Мечик – індивідуалізм інтелігенції. Тому перший персонаж є героєм, а другий-зрадником.

Тим не менш, не варто робити висновки, що Фадєєв визнавав лише простий народ, а інтелігенцію засуджував. Левінсон і Мечик – обидва інтелігенти, однак їхні погляди відрізняються. Перший – командир загону, відважний і безкомпромісний. Він сміливо веде свій загін вперед, незважаючи на труднощі. Саме такі люди можуть вплинути на хід історії. А Мечик – колишній гімназист, юнак, який мріє про подвиги, але так і не здійснив жодного. Йому автор віддає роль зрадника в романі.

Жанрова своєрідність роману «Розгром» в об’єднанні соціальної спрямованості з психологізмом. Олександр Фадєєв показує нам драматичні історичні події громадянської війни на Сході, розкриває суть тих ідей, які виникли в ході революції.