«Заметіль» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1831.

Жанр: повість.

Тема: сліпий випадок.

Ідея: людська доля схильна ряду випадкових обставин.

Проблематика. Життя неможливо спланувати.

Основні герої: Марья Гаврилівна, Володимир, Бурмин.

Сюжет. У поміщика Гаврила Гавриловича була єдина люба донька – Марія Гаврилівна. Всупереч бажанням батьків головна героїня полюбила бідного офіцера. Між ними велася переписка, молоді люди таємно зустрічалася.

Батьків переконати було неможливо, тому закохані вирішили обвінчатися таємно, а потім у всьому зізнатися. Дівчина була згодна бігти з Володимиром у сусіднє село, де знаходилася церква.

Вразлива Марья Гаврилівна не могла заспокоїтися напередодні втечі. З допомогою присвяченій у план служниці вона підготувала свої речі, написала два листи, які все пояснювали батькам і близькій подрузі. Покинувши рідний будинок, героїня вийшла на вулицю, де починалася хуртовина. Її зустрів посланий Володимиром чоловік і посадив у сани.

Володимир клопотався весь день. Він абияк домігся від священика згоди на таємне вінчання і знайшов двох осіб на роль свідків. З настанням темряви він відправив сани за коханою і сам рушив у дорогу, не взявши з собою навіть кучера. Заметіль розігралася не на жарт. Дуже скоро Володимир збився з дороги. Його розпач зростало з кожною хвилиною. Надія то з’являлася, то знову зникала. Деякий час Володимиру здавалося, що він їде в правильному напрямку. Зрозумівши, що це не так, молодий офіцер поїхав навмання і натрапив на невелику село. Вийшов на стук з хати старий сказав, що до Жадрино десять верст.

У Володимира ще жевріла надія на вдале виконання задуманого плану. Він попросив у старого провідника. Дістатися до Жадрино вдалося лише рано вранці. Пушкін залишає читача в здогадах, що ж сталося в цю ніч.

З ранку все йшло згідно з установленим порядком. Дівчина привіталася з батьками і спокійно провела весь день. Але ближче до вечора у неї виявився сильний жар. Хвороба тривала два тижні. Дівчина дивом залишилася жива.

Все, що сталося залишилося в таємниці. Листи були спалені, спільниця Марії Гаврилівни мовчала. Під час хвороби дівчина часто звучала про події фатальний ночі, але її слова сприймали, як марення. Батьки вирішили, що долі не уникнути. Після одужання доньки вони не були проти її шлюбу з Володимиром. Але молодий офіцер відповів, що назавжди покидає ці місця і буде шукати смерті. Володимир відправився в діючу армію під час походу Наполеона в Росію.

Невдовзі помер батько головної героїні. Жінки оселилися в іншому маєтку. За дівчиною продовжували безуспішно доглядати молоді люди. До цього часу вже стало відомо, що її коханий був убитий. Але Мар’я Гаврилівна відмовляла всім шанувальникам, нічого не пояснюючи.

Наполеон зазнав поразки. В Росію стали повертатися герої війни, яких з захопленням зустрічали жіноче населення. Серед шанувальників головної героїні виявився полковник Бурмин. Він дуже скоро затьмарив собою всіх суперників. Дівчина також виділяла його серед інших. Вона не подавала йому надій, але була здивована його тривалим мовчанням. Жіноче чуття підказувало Мар’є Гавриловне, що Бурмин в неї закоханий, але рішучого пояснення все не було. Незабаром вона сама почала робити хитрі дії, які повинні були підштовхнути боязкого полковника. Не тільки мати, але і сусіди вважали весілля вирішеною справою.

Нарешті, цей день настав. Бурхливий любовне визнання Бурмин завершив несподіваною заявою: “Я одружений!”. На здивований погляд дівчини він відповів, що нічого не знає про свою дружину. Марья Гаврилівна попросила пояснення.

Бурмин розповів, що коли перебував в околицях колишнього місця проживання сім’ї Марії Гаврилівни. Потрапивши в сильну заметіль, він заблукав і виїхав до церкви. Його зустріли так, ніби давно вже чекали. Бурмин сприймав все, що відбувається, як сон. Священик здійснив обряд вінчання. Коли молодим людям запропонували поцілуватися, Марья Гаврилівна розгледіла нареченого, закричала “Не він!” і впала без почуттів. Бурмин поспішив виїхати.

Марья Гаврилівна все зрозуміла: “… то це були ви!”. Чоловік кинувся до ніг своєї дружини.

Відгук про твір. Повість постійно тримає читача в напрузі. Пушкін навмисно два рази обриває історію “на найцікавішому місці”. Сліпий випадок також двічі кардинально змінює життя головних героїв. Заметіль заважає Володимиру, але призводить до церкви Бурмина. Чоловік і дружина зустрічаються вдруге лише завдяки щасливій випадковості.