Юрій Долгорукий – роки життя і правління: коротка біографія, міста, засновані великим князем

В династії князів Рюриковичів було багато сильних особистостей і видатних правителів. Князь ростово-суздальський Юрій Володимирович, молодший син Володимира Мономаха — один з них.

Цей князь, незважаючи на своє молодше положення в сім’ї, зумів домогтися високого статусу князя київського і реалізувати практично всі свої політичні амбіції. Крім цього, цей князь має офіційний статус – «засновник Москви».

Князь Юрій Долгорукий: роки життя і біографія

Коротка біографія князя представляє інтерес не тільки тому, що він був київським князем, але й тому, що, згідно з літописним зведенням саме він є засновником Москви, першим князем Північного Сходу Русі, зумів створити всі передумови для збільшення її політичної ролі і статусності. До нього землі на північному сході вважалися непрестижними, престоли в Ростові, Суздалі та інших містах не розглядалися Рюриковичами як вигідні.

Важливо! Юрій Володимирович, завдяки своїм особистим якостям, зумів зайняти провідну роль як в роді Мономаховичів, так і серед усіх інших Рюриковичів.

Походження

Князь Юрій є передостаннім сином Володимира Мономаха (у нього, крім старших братів, був і молодший брат Андрій).

Питання про те, в якому році народився князь, як і питання про те, хто є його матір’ю, досі залишається відкритим.

Одні історики (наприклад, Ст. Н. Татищев) вважають, що його матір’ю була перша дружина Володимира Мономаха Гіта (дочка останнього англосаксонського короля Гарольда).

Відомостей про цю жінку вкрай мало. Згідно Татищеву, Юрій Всеволодович був народжений в 1090 році (Гіта померла десь між 1098 і 1107 роком).

Увага! Швидше за все, Гіта не могла бути матір’ю Юрія, так як, за даними європейських хронік, вона пішла від чоловіка, якийсь час жила в Данії, а потім відправилася в Хрестовий похід, під час якого і померла. Вважається, що її поховали під Єрусалимом в 1098 році.

Інші фахівці, спираючись на відомості з «Повчання» Мономаха (де князь Володимир Всеволодович Мономах описав і свою біографію), вважають, що матір’ю Юрія могла бути друга дружина Володимира Всеволодовича, Єфросинія, про яку також дуже мало відомостей. Згідно цієї версії, князь міг народитися в період між 1095-1102 роком.

Під час таїнства хрещення Юрія назвали Георгієм.

Роки життя Юрія Долгорукого — 1090 — 1157

Родина

Князь був одружений двічі:

 • на дочці половецького хана (з 1108 року);
 • ймовірно, на візантійською принцесою з дому Комнінів.

Від двох шлюбів у нього було 14 дітей: 3 дочки і 11 синів. З них самими відомими і впливовими фігурами були князі Андрій Юрійович (Боголюбський) і Всеволод Юрійович (Велике Гніздо). Дочка Юрія, Ольга, була одружена з Ярославом Осмомислом, князем Галича.

Увага! Сини Юрія не ладнали між собою. Молодших, від другого шлюбу, мати в 1161 році забрала у Візантію, де їх прийняли і навіть наділили земельними володіннями. Після смерті бездітного Андрія молодші Юрьевичи почали боротьбу за владу, в результаті якої на Володимиро-Суздальському престолі виявився наймолодший – Всеволод.

Юрій Долгорукий був одружений двічі.

Роки правління Юрія Долгорукого в ростово-суздальській землі

Практично відразу після народження князь отримав наділ провінційне і відносно невелика Ростово-Суздальське князівство (центр – Ростов Великий). Самостійне його князювання почалося десь у 1111 році (роки правління в цілому: з 1111 по 1157). В цей час його основні дії звелися до

 • боротьбі з волзькими булгарами;
 • боротьбі за переяславський престол;
 • боротьбі з чернігівської гілки Рюриковичів — Ольговичами;
 • містобудування та розширенню ростово-суздальських земель (в 1125 році він переніс столицю князівства в Суздаль, саме в Суздалі була столиця Ростово-Суздальського князівства аж до початку правління Андрія Боголюбського).

Особливо гострою була боротьба за переяславський престол, який вважався родовою вотчиною Владимировичей (батько Володимира Мономаха, Всеволод Ярославович, починав своє князювання саме в Переяславі).

Після 1132 року на переяславський престол перейшов Мстиславовичам, але Юрій вигнав їх міста. Трохи пізніше брати Мстиславовичи, об’єднавшись, організували похід проти Юрія.

В 1135 році відбулася рокіровка: київський князь Ярополк офіційно віддав Юрію Переяславль в обмін на частину земель Ростово-суздальського князівства.

У кінцевому підсумку, після усунення Ярополка з київського престолу, Долгорукий передав Переяславль своєму братові Андрію, повернув собі всі ростово-суздальські землі, а Мстиславовичи отримали Волинь.

Що стосується боротьби з Ольговичами, то після того як Всеволод Ольгович сів на київський престол, Долгорукий спробував організувати новгородців в похід проти нього (1139 рік).

У період з 1111 по 1146 рр Юрій правил у Ростово-Суздальській землі. Він значно зміцнив і розширив князівство. Історики вважають, що їм були засновані такі міста Північно-Східної Русі, як:

 1. Переславль-Залеський.
 2. Юр’єв.
 3. Дмитрів і ряд інших.

Також, згідно з літописними відомостями, князь вперше відвідав і приєднав до своїх володінь містечко Москва (1147 рік; деякі історики вважають, що саме цей князь заснував Москву, але, за археологічними даними, сільце Москва було утворено задовго до приїзду туди Долгорукого). Саме в 1147 році Юрій Долгорукий в Москві зустрічався зі своїми союзниками (наприклад, з князем новгородо-сіверським Святославом).

Для того щоб у містах і на його землях князівства було більше людей, Юрій Володимирович активно сприяв переселенню народу з південно-західних частин Русі. Він надавав переселенцям позики, статус вільних хліборобів, що було вкрай рідкісним явищем у Подніпров’ї.

Також відомо, що князь усіляко намагався зміцнити і надати статусності своїм містам. Наприклад, він спорудив Спасо — Преображенський собор у Переславле. Саме він заклав традиції північно-східного зодчества.

Боротьба за київський престол

На думку практично всіх літописців та істориків пізнішого часу, князь Юрій був амбітний. Він намагався відстояти свої інтереси та інтереси своїх старших і молодшого брата на Півдні, в Переяславі, намагався купувати нові землі для розширення свого князівства. Саме тому його прозвали Юрієм Долгоруким. Але найголовніші його бажання були зосереджені на київському престолі, за який невпинно боролися Ольговичі (мали номінальна старшинство згідно лествичной системі Ярослава Мудрого) і Мстиславовичи.

Після смерті в 1146 році Всеволода Ольговича і загибелі від руки киян Ігоря Ольговича на київський престол сів Ізяслав Мстиславович, якого підтримувала київська боярська еліта.

Долгорукий, відстоюючи свої права і свого старшого брата В’ячеслава, об’єднався з князем новгоро-сіверським Святославом Ольговичем, у якого Ізяслав спробував відняти престол. Він також вступив в союз з галицьким князем Володимирко, який прагнув зберегти незалежність своїх земель і з половцями (з половецькими ханами його пов’язувало спорідненість по першій дружині, саме тому вони активно підтримали Долгорукого в його боротьбі за київський престол).

Ізяслав, на противагу, вступив у союз з чернігівськими князями Давыдовичами, з Новгородом, Рязанню і Смоленськом, князі яких були стурбовані посиленням Ростово-Суздальського володіння.

Він також залучив на свою сторону володарів Чехії, Угорщини та Польщі, з якими він був у родинних стосунках.

Боротьба тривала досить довго. Юрій до 1154 року двічі займав Київ (рік правління Юрія Долгорукого в Києві: 1147, 1149-1151, 1155-1157) і двічі виганяли звідти князем Ізяславом.

В 1154 році він вирушив у черговий похід на південь. До того часу помер його старший брат, він сам став головним претендентом на київський престол. У 1155 році йому вдалося зайняти місто і стати київським князем.

Київське князювання

Намагаючись зміцнити свою владу, засновник Москви посадив своїх синів на престоли південних міст:

 1. Андрій Юрійович (старший син) сів у Вишгороді.
 2. Борис Юрійович сів у Турові.
 3. Гліб Юрійович сів у Переяславі.
 4. Василько Юрійович сів у Пороссі.

Він також спробував зайняти волинський престол, але йому це не вдалося. Волинь залишилася за Мстиславовичами.

У 1157 році князь Долгорукий помер. Князь був настільки популярний, що його двір після його смерті був розграбований народом. З синів Юрія на півдні закріпився тільки Гліб Юрійович. Переяславль при його правлінні максимально обособился від Києва. Такий був плачевний підсумок правління Юрія Долгорукого в Києві.

Старший син, Андрій Юрійович, відправився на князювання в Ростово-Суздальське князівство. Причому він, ще за життя батька, не приховував своє небажання княжити в Києві. Він втік з Вишгорода ще до смерті батька, чим викликав його гнів. Він повернувся на батьківщину і дуже скоро переніс столицю із Суздаля до володимира. Своїх молодших братів — синів Юрія — Андрій дуже скоро відправив у політичну посилання, у Візантії разом з матір’ю.

Увага! Андрій Юрійович (Боголюбський) зрештою помстився киявлянам за смерть батька. У 1169 році він повністю спалив Вишгород, пограбував Київ. Таким чином, він вказав усім Рюриковичів на те, хто зараз є самим сильним князем на всій Русі, і чому всі інші князі (включаючи київських) повинні йому підкоритися.

Історія Росії. Юрій Долгорукий

Князь Юрій Долгорукий

Підсумки правління

Юрій Долгорукий – перший князь, зміцнив і розширив землі Північно-Східної Русі, побудував більшість міст, активно залучав сюди населення, засновник Москви і один з найсильніших князів початку епохи Феодальної роздробленості. Саме він створив передумови до перенесення політичного центру з Півдня руських земель на Північ.