Які цілі і засоби сатири в комедії Фонвізіна «Недоросль»?

Комедія Фонвізіна «Недоук» – це відображення пороків сучасного автору суспільства за допомогою сатири. Викриває гумор допомагає читачам зрозуміти, хто з героїв заслуговує осуду або глузування. Фонвізін зібрав галерею образів у п’єсі з представників різних соціальних верств: дворяни, слуги, офіцери, чиновники, вчителі. З цієї причини комедія стала першою в історії соціально-політичної драмою.

У центрі подій – сімейство Простаковых: пані Простакова, Скотинин, Митрофан. Саме ці герої зображені сатирично. Автор використовує різні засоби сатири з метою викрити героїв у їх неуцтві і низовини.

По-перше, це «говорять імена і прізвища». Простакова живе за принципом «чим простіше – тим краще». Вона не має освіти і не хоче нічому навчатися, для неї важлива лише влада. При своєму обмеженому розумі, героїня намагається керувати іншими. І робить все не по розуму, а примітивно жорстоко і несправедливо. Не розбираючись у ситуації, вона «на всяк випадок» лає Тришку і б’є няньку. Автор найбільш яскраво дає характеристику героїні через її мова. До слугам вона звертається грубо і різко: «злодії, каналії, болван». До сина говорить дуже лагідно: «друг мій сердешний, душенька». До високопоставленим гостям звертається шанобливо: «ласкаво просимо…» З цього можна зрозуміти, що Простакова хоч і проста, але хитра. Вона вміє пристосовуватися, як хамелеон, що характеризує її, як людину без моральних принципів.

Тарас Скотинин – теж яскравий сатиричний образ в комедії. Він доводиться братом Простакової. Але справжніх родинних почуттів між ними немає. Кожен намагається використовувати іншу в особистих інтересах. Коли Скотинин дізнався про спадщину Софії, то попросив сестру допомогти йому одружитися на дівчині. Мета одруження була смішною: скотний двір. Скотинин вже дуже любив свиней, і хотів їх мати багато. Іронія автора не вислизає від читача в характеристиці героя.

Митрофан – один з головних героїв комедії, центральна фігура, бо саме він є недоростком. Його ім’я буквально означає «явлений матір’ю», подібний. Герой і правда багато переймає від Простакової: невігластво, примітивність, жорстокість. Але подібність не означає духовну близькість. Ми це бачимо в кінці п’єси, коли Митрофан відкидає Простакову, яка втратила владу в маєтку.

Манера мовлення Митрофана видає в ньому нахабного дурного невігласа. Але він поки не особистість, а плід лихих звичаїв.

Важливий прийом сатири у творі – «зоологизация». Скотинин відчуває тільки любов до свиней. Вральман каже, що жив з родиною Простаковых, як «з лошатками». Так автор підкреслює тваринну низовина негативних персонажів у комедії, які, на жаль, були типовими для російського суспільства 18 століття.

Денис Фонвізін відображав у творах актуальні проблеми, часто використовував сатиру як засіб викриття вад.