Які моральні уроки оповідання Буніна «Пан із Сан-Франциско»?

Невеличке оповідання Івана Буніна «Пан із Сан-Франциско» можна сміливо віднести до притчі. Моральні питання, які піднімає автор, стосуються всіх людей. Які ж питання розглядає автор? Наприклад, що таке щастя і як його досягти?

Герой оповідання, якийсь пан з Сан-Франциско, бачить щастя лише в скупченні капіталу. Він все життя працював не покладаючи рук чужих рук (як іронічно зауважує автор). В результаті він досяг мрії кожного капіталіста – сколотив велике стан. І тепер в старечому віці герой вирішив, що йому можна відпочити. І робить він це за звичаєм інших буржуа – відправляється в подорож по Європі.

Ставлення автора до героя вкрай іронічне. Бунін не дає йому навіть імені, щоб зробити його втіленням найгірших якостей капіталістів. Він просто якийсь пан з Сан-Франциско, насолоджується владою грошей, таких було і є багато. Герой жив завжди тільки для себе і для родини, і то радше тому, що так було прийнято. Адже в оповіданні не показані якісь емоційні відносини членів цієї родини, вони просто подорожують разом.

Пан із Сан-Франциско – типовий представник епохи розквітає капіталізму в зарубіжному світі. Він живе спочатку заради скупчення грошей, а потім заради отримання «заслуженого» за виконану роботу задоволення. Ставлення героя до жебраків жахливо, він кричить на них і відкидає. Автор відображає в такому відношенні соціальний розрив класів, коли верхи воліють не помічати проблеми низів.

Показовою в оповіданні є верхня палуба пароплава «Атлантида», де створено комфорт для багатих людей. Але ця розкіш лише ілюзія, так як існує тільки поки у клієнтів є гроші і положення в суспільстві. Автор застосовує прийом антитези, щоб дати моральний урок всім капіталістам. Пан із Сан-Франциско їде на пароплаві два рази. Але вони разюче відрізняються: перший раз, будучи живим і впливовим, герой користується комфортом, а другий раз, коли відвозили його тіло, то вже до нього не було поваги.

Іван Бунін розвінчує ілюзорну владу грошей на прикладі долі головного героя. Автор на боці справжніх моральних цінностей. Він протиставляє порожню життя капіталістів звичайному житті простих людей. Незважаючи на достаток перше, поняття про щастя у більш правильне друге. У світі багатіїв є місце розкоші, але немає місця духовності, тоді як бідняки, показані автором, вміють цінувати життя, і знають, що таке справжнє щастя.

Письменник показує, що не все вимірюється грошима, тому головний моральний урок розповіді у вихвалянні справжніх моральних цінностей. Безглузда трагічна доля головного героя служить демонстрацією простої істини, що не в грошах щастя. Пан із Сан-Франциско меріл тільки однією міркою – грошима, а про духовне зростання навіть не думав. Іншим, навіть близьким, він не приносив особливої користі і не являв інтересу, крім капіталу, тому його імені так ніхто і не зміг запам’ятати.