Яке значення епітета «премудрий» в заголовку казки Салтикова-Щедріна «Премудрий пискарь»?

М. Е. Салтиков-Щедрін у своїй сатирично спрямованої казці «Премудрий пискарь» показав історію життя, яка відрізняється своєю даремністю і безглуздям.

Автор дуже грамотно приховав іронію в назві твору. По-перше, сам Щедрін наполягав на варіанті слова «пИскарь», яке утворене від слова «писк». Так, він показав образ життя головного героя: пищить від страху і тремтить. По-друге, слово «премудрий» вжито в переносному, іронічному значенні.

Слово «мудрий» з приставкою «пре» в прямому значенні – дуже розумний, геніальний, а в переносному значенні – перемудривший.

Ось пискарь і перемудрував. Він занадто багато надумав про життя, розмірковуючи про небезпеки і труднощі, всюди оточують його.

Головний герой усе життя вважав себе мудрим, виявляється звичайною, дурною рибкою, яка нічого не досягла в цьому житті.

Можливо, мудрість полягає в тому, що він один з небагатьох, хто зміг прожити таке довге і безпечне життя. Але чи варто відмовлятися від всіх задоволень, ховатися і боятися кожного шереху заради такого життя? Автор дає відповідь на це питання: краще прожити звичайне життя з усіма її труднощами, ніж все життя бути замурованим в ту нору, яку зробив для себе пискарь.

Вся його “мудрість” порятунку не дала йому ніякого щастя. Він не отримав від неї ніякого задоволення. Все своє життя він прожив просто так. Швидше, він навіть не жив, а існував тільки на світлі. Нікого у нього не було, яку користь він не приніс. Всі забудуть про нього, якщо хоч хтось і знав щось про нього.

Епітет «премудрий» у автора сатиричної казки звучить дуже глузливо. Варто відзначити, що тільки у фіналі твору читач чітко розуміє значення назви, в якому звучить характеристика головного героя.

Спочатку герой описується як дійсно розумний пискарь: і у нього розуму палата була, і батьки були розумні. Однак протягом оповіді це початкове думка про героя ламається і повністю переосмислюється.

М. Е. Салтиков-Щедрін іронізує над дурістю піскаря і вузькістю поглядів. Він вважав себе премудрым, захищаючи життя від небезпек і тим самим побувши більше ста років. Але він не зрозумів однієї простої істини: його життя протікало дуже нудно, він відмовився від таких прекрасних речей, які могли дати йому море позитивних емоцій.

Інші представники морського світу сміялися на мудрістю пискаря і називали його остолопом, то дурнем, то срамцом.

Пискарь дійсно дурний, адже він так і не усвідомив, у чому сенс життя. Навіть перед смертю, коли герой хоче щось змінити хоча б наприкінці життя, він вирішує виплисти зі свого притулку і проплисти через усю річку. Але тут же забуває про цю ідею, тому що знову починає тремтять. Його доля вирішена: «жив – тремтів і вмирав – тремтів».

За допомогою алегоричного образу боягузливого пискаря, який відрізнявся своєю «премудрістю», Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін показав типового для того часу обивателя, людини з «риб’ячими» властивостями, який ховає від справжнього життя в тіні своїх забобонів.