Яке ваше ставлення до сімї Дмитриевых? (за повістю Трифонова «Обмін»)

У повісті Трифонова «Обмін» рід Дмитриевых протиставлений Лук’яновим. І якщо у читача до Лук’яновим з’являється явне негативне ставлення, то, як бути з Дмитриевыми?

На перший погляд, це була дружна і інтелігентна родина. Всі Дмитриевы мають пристойну освіту, у них хороші манери, вони дуже тактовні. Молодші вчаться прикладу старших, батьки намагаються знайти спільні інтереси і підтримати молодь.

Однак, коли в сімейство буквально «вривається» Лена, то все змінюється. Лора і Ксенія Федорівна, відчувають глибоку неприязнь до дівчини, тому, що її родичі – повна протилежність Дмитрієвим.

Дмитрієва забуває, що ніхто не ідеальний в цьому житті. І не варто, з-за недоліків засуджувати людину. Адже з того моменту, коли між нею і невісткою почалася ворожнеча, то безкорислива, але скривджена мама стала віддалятися від сина. А адже і вона далека від досконалості, раз у її серце так легко змогла оселитися ненависть.

Але, на жаль, під тотальним контролем Лени, Віктор почав морально і душевно «черствіти». Навіть на похороні улюбленого діда, він не відчував почуття горя від безповоротної втрати. Його думки були зайняті консервами, що він «прикупив» для дружини. Чоловік боявся втратити або забути їх.

Чим більше читач знайомиться з твором, тим сильніше починає відчувати негатив до Дмитрієвим. Так, після похорону дідуся, сестрице дає зрозуміти Віктору, що він став для них «сторонньою людиною». Можливо, вона це робить не зі зла, а лише для того, щоб дати братові ще один шанс одуматися, і спробувати вирватися з-під впливу дружини. Але чоловік, не зраджує сім’ї. Він продовжує захищати свою дружину від материнських і сестринських нападок. Від цього відносини між ними псуються вкінець.

Мати Віктора захворює, і лікарі їй ставлять невтішний діагноз, рідня на час «возз’єднувалася». Так само тимчасово були забуті і образи, і скандали. І сестра, і брат думали, чим можуть допомогти матері. Але це було лише затишшя перед бурею».

Коли Дмитрієву виписали після серйозної операції, Олена вважала, що настав час привласнити собі кімнату Ксенії Федорівни. Але як це зробити, якщо його «матуся» ще жива? «Добра» невістка розуміла, що з виявленою хворобою, свекруха довго не проживе, тому запропонувала з’їхатися і обміняти обидві наявні квартири.

Після висловлених претензій один до одного, родичі все-таки з’їхалися. Змучена від хвороби жінка, навіть не здогадуючись раніше наскільки невтішні прогнози лікарів, випадково дізнається про онкології. Тепер їй стає зрозумілим, чому невістка погодилася жити разом.

Вона не змогла пережити такої зради від рідного сина, та незабаром померла. Після ритуалу поховання, батьківська дача продається, і брата з сестрою вже зовсім нічого не пов’язувало. Швидше за все, вони і зовсім перестануть спілкуватися через засудження Лори.

Після всього, що сталося, що можна сказати про Дмитриевых? Так, родина колись і була зразково-показовою, але побут і зовнішні «фактори» зуміли її зруйнувати зсередини…