Яке місце в житті толстовських героїв займає любов? (по роману Толстого «Війна і мир»)

Любов – дивовижне почуття, здатне зцілити або поранити душу людини. У творах Л. Н. Толстого проблема кохання займає центральне місце на панелі моральної проблематики. Автор розкриває як світле почуття між жінкою та чоловіком, так і любов до батьків, до Батьківщини. Із зазначеною проблемою найтісніше пов’язані образи Наташі Ростової, Андрія Болконського, Елен Курагиной, П’єра Безухова, Марії Болконской. Всі вони пережили душевну падіння з-за любові і очищення нею. Це відбилося на долі героїв.

Наташа Ростова – головна героїня роману і одна з найулюбленіших героїнь Л. Н. Толстого. Наташино серце наповнене любов’ю до рідних людей і оточуючим, завдяки чому вона вміє співчувати переживати. Незабаром в душі дівчини починає розгоратися вогник любові до чоловіка, Андрію Болконскому. На жаль, цьому почуттю не судилося завершитися «хепі-ендом». Тим не менше, воно показало героїні, що таке страждання і що серцями інших людей грати не можна.

Андрію Болконскому любов допомогла відновити душу після поразки під Аустерліцем. Він зрозумів, що навіть у середовищі обману і інтриг є місце щирим почуттям. Князь Андрій починає цінувати не подвиги і славу, а те, що дійсно важливо в людському житті. Любов до Наташі пізніше змусила його страждати, але не вогник, розпалене нею, до кінця не згас.

На прикладі Пьера Безухова і Елен Курагиной Лев Миколайович показує, як людська душа руйнується під тиском шлюбу без кохання. Елен вийшла заміж за П’єра з-за грошей, але серце не обдуриш. Жінці швидко набридає нелюбимий і некрасивий чоловік. П’єр ж страждає, здогадуючись про зради і обману.

Тим не менш, ця псевдолюбов П’єра не чорнить його душу. Чоловік відправляється служити, допомагає іншим. Нарешті, він знаходить справжню любов, а разом з нею знаходить і сенс життя. Елен Курагина любити не вміє, що і стає однією з причин її загибелі.

Марія Болконська – сестра Андрія Болконського, дівчина некрасива, але дуже світла. Страждає від нерозділеного кохання. Але від цього вона не обозляется на світ, навпаки, піклується про оточуючих, ставиться до них з теплотою і повагою. Духовна краса, осяяна любов’ю, не залишається непоміченою, і доля дарує дівчині другу половину.

Любов до рідних показана на прикладах сімей Болконских, Ростових і Курагиных. У сімействі Курагиных діти не вміють не те що любити, але й поважати своїх рідних, від чого атмосфера в будинку холодна й так не вистачає родинного щастя. Стримана любов до рідних в сім’ї Болконских і відкрита в Ростових робить їх життя щасливішим.

Любов до Батьківщини показана на прикладі солдатів і офіцерів. У війну 1805-1807 вона практично не помітна, так як учасники битв не розуміють, за що страждають. Зате в армії відчувається тепле ставлення до товаришів по службі. Наприклад, А. Кутузов ставиться до своїм солдатам, як батько до дітей, всіма силами намагається захистити їх. Офіцери Тушин і Тимохін ризикують життям заради Батьківщини. У війні 1812 р.. Любов до рідних земель надає пересічним офіцерам, солдатам і полководцям сили для перемоги.

Таким чином, любов у романі «Війна і мир» показана як найкраще почуття, перетворюючий людини.