Яка роль позитивних персонажів у комедії Фонвізіна «Недоросль»?

Комедія Дениса Фонвізіна «Недоросль» має яскраву галерею образів, як негативних, так і позитивних. Роль першої у викритті вад суспільства 18 століття. Пані Простакова і Скотинин уособлюють собою неуцтво, жорстокість кріпосників, Митрофанушка – лінь і небажання вчитися. Про якості персонажа автор допомагає нам судити, починаючи з їх імен і прізвищ. Якщо ми читаємо про Скотинине, то розуміємо, що цей герой і веде себе подібно тварині. Простакова – проста невіглас, чиї задуми хоч і підлими, але недалекі. А Митрофанушка – «явлений матір’ю» – справді схожий на свою матір, Простакову.

Головна ідея комедії в зображенні далеко не комедійних проблем суспільства: негуманного кріпацтва, самодержавства і злонравного виховання. Негативні персонажі допомагають читачам глибше зрозуміти ці проблеми, тоді як позитивні показують, що з цими проблемами можна все-таки боротися.

Про те, що герой позитивний, можна дізнатися вже з його назви. Таких персонажів у комедії кілька: Стародум, Софія, Правдін, Мілон. Кожен з них має свою важливу роль.

Стародум – дворянин, дядько головної героїні Софії. Він є опікуном дівчата, але їде в Сибір на тривалий час, залишивши її під опікою Простаковых. Прізвище Стародум походить від словосполучення «старі думи». Тобто, письменник натякає, що цей герой мислить по-старому. Можна було б подумати, що це погано, адже потрібно жити в ногу з часом. Однак час дії в п’єсі було часом свавілля жорстоких кріпосників, які переживали тільки про своїх маєтках і не думали про розвиток культури. Стародум отримав освіту і виховання ще за Петра, царя, який був за просвітництво. І тому «старе» час якраз було більш прогресивним, ніж «нове». Герой не може прийняти те, що дворяни дбають лише про свою вигоду, і забули про борг перед вітчизною. Тому він залишає свої села і їде в Сибір, де може чесно заробити стан.

Софія – мудра дівчина, що зрозуміло із значення її імені. Вона отримала гарну освіту, тому дивиться на Простаковых з іронією, бачачи їх неуцтво, жадібність. Героїня не бунтарка, але бореться за свою любов. Вона не погоджується вийти заміж за Митрофана або Скотинина, тому що закохана в Мілона.

Правдин – дворянин, член намісництва, який наділений правом проводити ревізію в селах. На пару днів він зупиняється в маєтку Простаковых і потроху розуміє, що вони жорстокі кріпосники. Його просять прочитати лист Стародума, але він відповідає, що не читає листи, призначені іншим. Правдин виправдовує своє прізвище, тому що завжди говорить правду і зневажає брехня.

А після того, як Простакова погано надходить щодо Софії, то приймає рішення відлучити її сімейство від управління їх селами. Правдин – це втілення суворої справедливості в комедії.

Мілон – сміливий офіцер, коханий Софії. Він гідна людина.

Позитивні персонажі виконують роль благородної сили, яка протистоїть неуцтву й жорстокості у вигляді негативних героїв.