Як ви розумієте слово «покоління»?

Слово «покоління» завжди на слуху, його часто вживають у буденних розмовах, в художніх книгах, у ЗМІ. А все правильно його тлумачать? Слід зазначити, що лексема «покоління» має два значення. Нерідко так називають людей, пов’язаних родинними узами, по відношенню до загального предка. «Наше молодше покоління в цьому році пішла в школу», – можуть говорити батьки про свою дитину.

Більш широке значення – люди близькі за віком, які живуть в один і той же час. Тлумачення залежить від контексту, в якому використовується це слово. Вже анекдотичною стала фраза: «От молодь пішла, а в наш час…». Так кажуть люди солідного віку про молодих людей. Синонімом до «молоді» в цьому випадку можна вважати словосполучення «молоде покоління».

В літературі можна знайти приклади, що демонструють і вузьке і широке значення слова «покоління». У творі М. Горького «Стара Ізергіль» ми знайомимося з літньою жінкою Ізергіль і оповідачем. Обидва герої – представники різних поколінь. Родичами вони не є. Різниця у віці не заважає їм вести відверту розмову. Спочатку стара Ізергіль дивується, чому молода людина не приєднується до компанії веселих молодих людей, а задумливо сидить осторонь. Жінка починає порівнювати свою молодість з молодістю оповідача. За допомогою такого прийому, в оповіданні дається характеристика двом поколінням.

Таким чином, головні герої оповідання М. Гіркого – представники різних поколінь. Неважко помітити, різницю в їх поглядах на життя, у характерах. Звичайно ж, це продиктовано не тільки зовнішніми факторами, але й особистими якостями.

Характеризуючи твір «Батьки і діти» Тургенєва І., слово «покоління» можна використовувати в обох значеннях. У центрі роману батько Микола Петрович і син Аркадій Миколайович Кирсановы, а також Павло Петрович Кірсанов і Євген Васильович Кірсанов. Покоління родичів намагаються знайти між собою спільну мову. Аркадій намагається зрозуміти батька, підтримати його в моменти, коли той виглядає смішно або безглуздо.

Євгеній Базарів по відношенню до Павлу Петровичу і Миколі Петровичу Кирсановым – представник молодшого покоління. У нього свої погляди на життя, які молодий чоловік готовий відстоювати до останнього. Поступатися старшим він навіть не збирається. Павло Петрович також непохитний у своїх переконаннях. Спільну мову цим героям так і не вдалося знайти. Микола Петрович намагався стати на бік сина і його друга, але повністю прийняти їх погляди так і не зміг.

Герої твору В. С. Тургенєва ще раз доводять, що «поколінням» ми можемо називати людей приблизно однакового віку. Зі старшими або молодшими людьми вони можуть бути пов’язані родинними узами чи ні. Часто між представниками різних поколінь виникають конфлікти, викликані різницею в поглядах.

Таким чином, «покоління» – люди приблизно одного віку по відношенню до інших старшим або молодшим людям.