Як суспільство впливає на думку особистості?

Так як формування особистості невідривно від суспільства, то стандарти в оцінках тих чи інших явищ, прийняті в суспільстві, безумовно сприймаються свідомістю людини з юності. Сім’я і школа знайомлять зростаючу особистість з тим, що повинно бути і чого не повинно бути в навколишньому суспільстві. Причому сім’я може прищеплювати одні цінності, школа – інші. Так формується лукавство, юний людина привчається думати одне, а говорити інше. Добре, якщо суспільство дотримується гідних установок, адже правила суспільства – правила більшості, більшості прийнято підкорятися, і молоді люди часто неусвідомлено підганяють свою точку зору під стандартні поняття суспільства. А якщо в суспільстві панує культ наживи, воно вражене лицемірством, аморальністю? Тоді тільки наділені більш самостійним мисленням особистості наважуються складати свою думку, вільний від впливу оточуючих. З роками всі люди починають мислити більш або менш критично, але не всі хочуть ускладнювати собі життя незгодою з більшістю.

Хрестоматійний приклад з літератури – Чацький («Лихо з розуму» А. С. Грибоєдова). Його поведінка, судження, сміливі викривальні промови, відсутність чиношанування – все налаштовує проти нього фамусовское суспільство. І «всім хором» його прославляють божевільним. Інша справа – Молчалін. Він конформіст, недурний, але недалекий. І його позиція дуже хороша для середовища, в якій він має намір процвітати: «У мої літа не повинно сміти своє судження мати».

Диваком сприймається оточуючим суспільством князь Мишкін з роману Ф. М. Достоєвського «Ідіот». Його висловлювання, спосіб життя, вчинки – по суті, ідеальні – викликають подив сірого більшості, з одного боку, і любов до нього у людей, обдарованих чуйною душею, з іншого боку. А ось Ганечка Іволгін – зрозумілий всім продукт свого середовища, він і міркує, як годиться в його оточенні.

Підводячи підсумок, можна сказати, що суспільство неминуче впливає на думку особистості. Відрадно, якщо суспільство прищеплює своїм членам безумовно правильні поняття. В цьому випадку люди будуть давати правильну оцінку подіям, вчинкам. В іншому ж випадку думка критично мислячої людини, не боїться протиставити свою точку зору громадської думки, буде сприйнято крамолою.