Як швидко вивчити китайську мову самостійно будинку з нуля: самовчитель і тести для початківців

Вивчення китайської мови сама по собі амбітне завдання і потребує великої кількості зусиль. А для самостійного освоєння потрібна залізна воля та самодисципліна. У цій статті ми дамо кілька рекомендацій для тих, хто задається питанням «як вивчити китайську мову самостійно, не вдаючись до допомоги репетиторів і спеціальних курсів.

Самовчитель китайської мови з нуля

Для самостійного освоєння предмета, самовчитель є необхідним елементом організації навчального процесу. З чого почати вивчення китайської мови?

Сьогодні в Інтернеті можна знайти безліч видів посібників. Всі їх можна поділити на такі підгрупи:

 • Сайти по вивченню. Це досить зручна форма для самостійного навчання. На таких сайтах крім уроків і завдань, збираються коментарі та відгуки тих, хто користується порталом. Може бути використано багато різних форматів навчання – текстова інформація, аудіозаписи, відеозаписи.
 • Відеоуроки. Відео, які не входять до складу курсів на різних сайтах, розміщуються на відеохостингу Youtube. Зручність цього формату в тому, що можна бачити і чути викладача.
 • Аудіокурси. Вони спрямовані на формування усного сприйняття і вимови, але завжди аудіювання необхідно доповнювати спілкуванням з носіями мови, оскільки на записах вимова не завжди повністю відповідає вільної мови.
 • Самовчителі на паперовому носії. Це найбільш старий формат для самостійного навчання, і він досі затребуваний. Є кілька підручників, які досі популярні. Це, наприклад, Практичний курс Кіндрашівської, «Основи китайської мови» під авторством Т. П. Задоєнко і Х. Шуин. Вони допоможуть закласти базові основи для тих, хто навчається.

Важливо! При самостійному вивченні предмета не варто концентруватися на одному виді посібників, краще поєднувати їх, максимально використовуючи гідності кожного.

Складності в навчанні китайської мови

Важко вивчити китайську мову будинку? Відповідь на це питання однозначна – китайський з нуля складний для вивчення, особливо для тих людей, які звикли до буквеному алфавітом. Цьому сприяють наступні фактори:

 • Якщо у мовах на основі алфавітів, слова формуються з окремих літер, і сама по собі буква рідко має сенс, то з ієрогліфічними мовами все інакше. Китайські ієрогліфи можуть означати ціле слово, і в залежності від контексту, можуть змінювати зміст. Також для ієрогліфа важливо написання.
 • Вимова досить складне. По-перше, в ньому є різні тональності, і в залежності від того, як виголошена голосна буква, може змінюватися сенс. По-друге, існує безліч діалектів, і від прислівника також може змінюватися вимову. Тому при навчанні необхідно вибирати офіційний діалект — путунхуа.

Увага! Незважаючи на складність, можна вивчити предмет, для цього необхідно проявити достатньо завзятості і терпіння.

Як швидко вивчити китайську самостійно

Питання швидкості вивчення мови дуже суб’єктивний. У будь-якому випадку вивчити його за тиждень або місяць неможливо. Успіх залежить від кількості, регулярності і тривалості занять.

Якщо приділяти вивчення по 3-4 години щодня, підійти до питання комплексно і мати можливість спілкуватися з носіями мови — посильно осягнути ази китайського за пару місяців. Проте, якщо займатися час від часу — і результату доведеться чекати значно довше.

Як відповідають деякі викладачі на питання «За скільки можна вивчити китайську мову?», при щоденних заняттях протягом години:

 • Приблизно за 3-4 місяці можна навчитися простим побутовим фразам, задати просте питання і підтримати нескладну бесіду.
 • За 1-2 року можна почати більш вільно розмовляти, висловлювати свої думки на більш складні теми і підтримувати розмову, але як і раніше будуть теми, на які важко буде спілкуватися;
 • Після 2-3 років навчання вже можна говорити про те, що ви володієте мовою. Ви зможете вільно спілкуватися на різні теми, а вимова буде близьке до природного.

У будь-якому випадку запорукою швидкого вивчення є регулярні заняття.

З чого почати самостійне вивчення китайської мови

Щоб вивчити китайську мову самостійно, необхідно поставити чітку мету і скласти план занять. Ще до їхнього початку, можна поспілкуватися на форумах або почитати історії людей, які самостійно вчили предмет. Так заздалегідь можна зрозуміти, які труднощі і підводні камені можуть бути.

Звуковий лад – це головна особливість і відмінність його від європейських. Щоб почати успішне освоєння, необхідно розуміти принцип побудови складів. Кількість складів у путунхуа обмежена, їх всього 414, і кожному складу відповідає свій ієрогліф. Латинське написання китайських складів називається піньінь. Тому рекомендується почати вивчення зі знайомства із звуковим ладом і його заучування.

Важливим моментом є тональності – 4 тони, які можна застосувати до кожного з 414 складів, розширюють фонетичний склад. Сувора обмеженість складів призводить до того, що дуже поширені омоніми. І через це дуже важливий контекст, оскільки він багато в чому визначає значення слова.

Китайські ієрогліфи для початківців

Другим пунктом для вивчення є вивчення писемного мовлення. Ієрогліф – це основа китайського. В основному слова складаються з одного або двох ієрогліфів. Лише для складних термінів або іноземних слів потрібні позначення з трьох і більше ієрогліфів.

Загальна кількість ієрогліфів дуже велика, і вивчити їх все складно. Але для звичайного спілкування достатньо знати 3 тисячі. Це основа мови, найбільш загальні для вживання.

Щоб написати ієрогліф і прочитати його, потрібно знати ключі написання. Ключ – це частина ієрогліфа, яка використовується для його написання. Ключі рідко самі по собі є словом, зазвичай вони входять до складу ієрогліфа.

Важливо! Щоб почати читати і писати, потрібно знати ключі і смислове значення при їх поєднанні.

Тестування для початківців як форма навчання

Тести, як елемент навчання, є досить ефективним способом для оцінки засвоєння матеріалу. У навчанні їх можна використовувати наступним чином:

 • для оцінки запам’ятовування ключів і ієрогліфів;
 • для оцінки сприйняття ієрогліфів в контексті;
 • з використанням аудіоматеріалів для оцінки засвоєння особливостей вимови.

Сьогодні в Інтернеті можна знайти безліч різних сайтів, але не завжди якість тестів на цих порталах однаково хороше. Для новачка важко оцінити, наскільки правильно або добре складений тест. Але в цілому, можна орієнтуватися на стандартні матеріали.

HSK – це державний іспит. Його складають іноземці, щоб підтвердити знання китайської. Тому будь-який інший тест, який можна знайти на безлічі сайтів, повинен відповідати його стандартам.

Державний тест, на відміну від багатьох інших, поділяється на усний і письмовий, і їх можна складати окремо. При цьому усний іспит можна скласти і для початкового рівня.

Як навчити дитину китайському

Для дітей вивчення будь-якої мови відбувається простіше і швидше. Незважаючи на помилки, діти досить чітко розрізняють різні мовні конструкції і вимову. Особливо у віці до двох років, малята дуже легко засвоюють нову інформацію.

Головною умовою для успішного навчання є зацікавленість дитини. Тому для нього заняття повинні проходити в ігровій формі. Гра додатково стимулює уяву і мислення дитини, сприяючи кращому запам’ятовуванню, оскільки граючи, він не просто механічно запам’ятовує слова і вирази. У процесі гри запам’ятовування йде в контексті, а значить, в майбутньому він зможе легше відтворювати слова і фрази в схожих ситуаціях.

Швидке навчання азам китайської мови

Способи вивчення китайської, практика

Висновок

Щоб почати вивчення китайської мови найважливішим є наявність бажання і наполегливість. Для засвоєння матеріалу на хорошому рівні, потрібно мати можливість спілкуватися з носіями мови, буде потрібно не менше двох років регулярних занять. При самостійному навчанні, не вдаючись до курсів з китайської мови, багато чого буде залежати від здатності швидко запам’ятовувати і вчитися.