Як повязані поняття «помста» і «саморуйнування»?

Помста увазі під собою руйнування людини як особистості. Людина, який обрав шляхом встановити справедливість за допомогою розплати над кет, псує життя самому собі. Помста не може не залишити згубних слідів. Це руйнування не тільки для кривдника, але і для помстився. Чому люди кидаються у вир помсти, якщо вони прекрасно розуміють, що цей шлях ніколи не отримував ні в суспільстві, ні в релігії? Мені здається, що навіть думка про помсту заспокоює людину. Якщо когось дуже сильно скривдили, то навіть звичайне бажання відновити справедливість дасть людині невеликий промінчик надії. Помста накладає негативний відбиток на життя людини.

У літературі є багато прикладів помсти і її наслідків. Для прикладу я б хотіла взяти повість Пушкіна «Постріл». Сильвіо досить довгий час свого життя мріяв помститися графу, що його коли-то зачепив. Звичайно, нікому не подобається побут приниженим, особливо в суспільстві військових. Думки про відплату псують характер Сільвіо. Він стає злим, черствим, втрачає інтерес до нормального спокійного життя. Людям все складніше уживатися з цією людиною. Однак Сільвіо не бачить, що зійшов на криву доріжку.

Одного разу настає цей довгоочікуваний час розплати. Але Сільвіо проявляє деяку ступінь великодушності і залишає в живих кривдника, тому що його метою було побачити не фізичну смерть графа, а страх і відчай в його очах. Принесла помста Сільвіо заспокоєння? Так, він домігся своєї мети. Але життя розставляє все на свої місця. Особистість Сільвіо зруйнована, він вже не зможе будувати нормальні відносини з людьми, а буде постійно шукати приводи для помсти. Сильвіо гине на війні. Трапляється його фізична смерть. А духовна настала ще раніше, коли він задумав план відплати.

У романі Лермонтова «Герой нашого часу» помста показана як безглузде дію, яке не може принести ніякої користі. Грушницкий намагався добитися справедливості, коли Печорін забрав у нього кохану. Григорій зваблює дівчину, а Печорін викликав кривдника на дуель. Грушницкий злякався і вирішив не заряджати пістолет суперника, щоб виграти в поєдинку. Обман розкривається, і Грушницкий гине. Помстою він не зміг нічого добитися крім власної смерті.

Кажуть, що помста – це страва, яку подають холодною». Мені здається, що сенс цього виразу полягає в тому, що перш ніж думати про помсту, слід охолодити свої почуття. Пориви емоцій приносять більше шкоди, ніж користі. Помста – це шлях не тільки саморуйнування, але й самознищення, приклади якого ми бачимо в повістях і романах Пушкіна і Лермонтова. Помста ніколи не принесе користі: кривдник повинен сам усвідомити свою помилку.