Вірність і зрада в пєсі Островського «Гроза»

Вірність – незамінний якість, на якому будуються людські стосунки. Відчуття, коли ти знаєш, що є людина, якій можна довіритися, розкрити всі душевні таємниці і знати, що він ні за що не зрадить, напевно, одна з найважливіших. Все-таки є в цьому мінливому світі щось надійне. Це той тил, де все стабільно, де завжди затишно і комфортно.

Але таку барвисту картину можна легко змінити. І змінює її зраду. Зрада вмить вибиває ґрунт з-під ніг, позбавляє душевного балансу. Зрадників не люблять ніде: ні в суспільстві, ні в особистих інтимних взаєминах. Проблема морального вибору між обов’язком і зрадою має під собою психологічну і моральну основу.

Ці дві категорії «вірність» і «зрада» завжди викликають особливий інтерес, тим більше у письменників, які шукають теми для своєї творчості. Тому вони зустрічаються мало не в кожному другому творі.

Не стала винятком і п’єса Олександра Миколайовича Островського «Гроза». У ній ці два поняття ставляться в самому центрі.

Автор пропонує нам простежити за долею простої жінки Катерини, яка не має чітких життєвих переконань і принципів, так і в почуттях своїх вона не може розібратися. Складається таке враження, ніби вони у неї ще недостатньо розвинені. Але життя пропонує безліч випробувань і змушує жінку оцінити те, що вона творить.

Тихон дуже схожий на Катерину. Ні, звичайно, не зовні. А саме цим відсутності дорослої відповідальності за свої вчинки, якийсь ніби недозрелостью і неповноцінністю особистості. Вони обидва не можуть приймати рішення, і ніби весь час знаходяться в якомусь підвішеному стані.

Така наївність і дитячість обох персонажів виставляється автором буквально напоказ. Ми разом з ним стежимо за тим, як у Катерини і Тихоне тільки зароджуються початки особистості.

Островський – хороший психолог, для того, щоб розкрити людини, він пропонує йому випробування. Катерина знайомиться з Борисом і забуває про те, що вона дружина. Вона готова піти на зраду і зраду.

Молода жінка слабка духом, позначається ще і постійне цькування Кабанихи. Катерина не бачить ніякого іншого виходу, крім як зробити над собою вбивство. Вона вважає це єдиним вирішенням всіх проблем. І навіть своє спалахнуло до Бориса почуття вона зраджує.

Такий вчинок дуже егоїстичний. Ми в жаху спостерігаємо за тим, як людина відноситься до власного життя. У нього немає відповідальності, немає бажання і сил прийняти тверде рішення, немає переконань. І це страшно. Фінал п’єси трагічний, але передбачуваний.

Твір Островського написано в минулому столітті, але порушена в ньому тема актуальна і в даний час. І вона буде завжди значуща, тому що порушені в ній проблеми вічні.

Автор закликає нас до того, що необхідно дорослішати, поважати себе, мати своє слово і бути йому твердим, слідувати затвердженим у суспільстві правилам і нормам. Тільки таким чином вдасться подорослішати і стати особистістю, яка вміє брати відповідальність за вчинки і дорожити своїм життям.