«Уроки життя» у казці А. Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі»

Казка А. Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі» – справжній збірник життєвих уроків, які автор залишив для наступних поколінь. У творі є як прямі поради, так і ті, які читач отримує, аналізуючи вчинки героїв та їхні результати.

Перший урок отримує головний герой – Альоша, коли Чорнушка проводить його у підземне царство. Курка наказує, щоб хлопчик нічого і нікого не чіпав в кімнатах бабусь голландок. юний друг не витримує, і пташці доводиться боротися з лицарями, ризикуючи життям. Цей епізод вчить дослухатися до інших і виконувати прохання, поради, іноді, накази. Також А. Погорєльський піднімає проблему відповідальності за інших. Чорнушка захищає одного, адже у відповіді за нього, а хлопчику теж потрібно думати про своєму провіднику, раз вже він погодився йти з ним.

Король і мешканці підземелля показують, наскільки важлива подяку. Хлопчик дізнається, що безкорисні добрі вчинки здатні відкривати серця людей. У підземному царстві Альоша бачить купи коштовностей, але із здивуванням дізнається, що вони зовсім нічого не варті. Міністр пояснює, що коли чогось стає багато, воно втрачає ціну. Це пояснення можна сприймати як метафору, яку можна легко перенести в реальний світ.

Коли Альоша отримує конопляне зернятко, приходить пора нових уроків. А. Погорєльський показує, як змінюється хлопчик і ставлення оточуючих до нього. Після спостереження за «новим Альошею» розумієш, що не можна йти наперекір своїй совісті. Потрібно вчасно проганяти свою гординю, поки вона не почне проганяти друзів, як це сталося з Альошею.

Читаючи про вчинки змінився Альоші, розумієш, що дуже легко втратити любов і повагу оточуючих людей і дуже важко його повернути. Альоша намагався виправитися, але з першого разу не зміг. І це в казці пояснюється дуже просто: «Вади звичайно входять у двері, а виходять у шпаринку».

А. Погорєльський нагадує і те, що хороші лише ті плоди, які здобуті своєю працею. Коли Альоша сам читав рицарські романи, він знав майже напам’ять. Знання ж, що хлопчик отримав без зусиль, здається, вилітали разом з його розповіддю, були таким же обманом, як мильна бульбашка Користі від них, звичайно ж, не було ніякої.

Є люди, які не вміють зберігати чужі секрети. Вони теж можуть отримати хороший урок, прочитавши цей твір. Альоша – один з небагатьох людей, яким підземні жителі довірили свою велику таємницю. Рятуючи себе від покарання, хлопчик все розповів учителеві. У підсумку вчитель сприйняв все як брехня, і покарав Альошу. З-за цього вчинку вірний друг-міністр був скутий, а мешканці підземелля змушені були покинути територію, на якій жили сотні років. Письменник навмисне зображує виселення підземних жителів крізь сприйняття Альоші. Хлопчик чує плач жінок і стукіт коліс. Ця ситуація ще раз доводить, наскільки важливо зберігати таємниці, які тобі довіряють.

Уроки А. Погорєльського – те, що варто зберігати в пам’яті і дорослим, і дітям. Дотримуючись порад письменника, можна уберегти себе і близьких від багатьох бід.