«У прекрасному і лютому світі» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1937 р.

Жанр: оповідання.

Тема: людська воля.

Ідея: людині підвладне все, навіть руйнівні сили природи.

Проблематика. Краще бути сліпим, але вільним, ніж зрячим, але невинно засудженим.

Основні герої: Олександр Васильович Мальцев, оповідач Костя.

Сюжет. В депо, де працював оповідач, кращим машиністом був Олександр Васильович Мальцев. Коли до них надійшов новий швидкісний потяг, то на нього поставили Мальцева. Його колишній помічник також став машиністом, і до Мальцеву в помічники визначили оповідача. Костя був дуже задоволений своїм призначенням і можливістю попрацювати з справжнім професіоналом.

Костя ретельно перевіряв всі механізми перед відправленням, але Мальцев завжди проводив повторну перевірку. Образа забувалася, коли Костя спостерігав за машиністом під час поїздки. Він бачив, що Мальцев змінювався і вів складу з якимось особливим натхненням. Їх паровоз навіть спеціально затримували на станціях, так як Мальцев випереджав графік. Олександр Васильович працював мовчки, вказуючи Кості на непорядок стуком ключа з котла.

Образа Кістки зовсім зникла, коли він зрозумів, що Мальцев був не просто професіоналом, а володів особливим талантом водіння паровозів. Він по-справжньому любив свою справу і сумував від того, що ніхто не міг зрівнятися з ним за рівнем майстерності.

Одного разу Костя попросив Олександра Васильовича повісті паровоз. На невеликій ділянці він зробив стільки помилок, що більше не претендував замінити собою майстра.

Після року спільної роботи сталося фатальне подія. Склад йшов із затримкою в чотири години. Диспетчер попросив Олександра Васильовича хоч на годину скоротити відставання. Погода спочатку була прекрасною. Мальцев вів складу на максимальній швидкості. Раптово вони в’їхали в пилову бурю. До того ж наближалася гроза. Довелося знизити швидкість. Поруч вдарила блискавка. Костя з кочегаром сказали про це Мальцеву, але той відповів, що не бачив жодної блискавки.

Костя зауважив, що з Олександром Васильовичем коїться щось недобре. Він допускав грубі помилки на складних ділянках. Пояснивши це втомою машиніста, Костя зайнявся своєю справою: впала напруга. Раптом під колесами почали вибухати петарди (спеціальні заряди, що попереджають про небезпеку). Костя негайно дав три сигналу зупинки. Склад зупинився в десяти метрах від стоїть попереду паровоза. Виявилося, що вони обидва не помітили попереджувальних сигналів. Мальцев зізнався, що осліп. Але вже вдома зір до нього повернулося.

Почалося слідство по цій справі. Якщо Мальцев дійсно осліп, то чому одразу ж не сказав про це. Ще незрозуміліше було “чудесне” повернення зору. Допит Кістки нічого не роз’яснив. В особистій розмові з ним Мальцев сказав, що створив власний світ у своїй уяві і думав, що все бачить. На жаль, для слідчого це було сумнівне виправдання.

Мальцева посадили. Костя почав працювати з іншим людиною, але йому було нецікаво і нудно. Він мріяв допомогти Олександру Васильовичу. У цей час у фізичній лабораторії з’явилася можливість штучно викликати розряд блискавки. Костя попросив слідчого провести над Мальцевим експеримент, і той погодився.

Після штучного удару блискавки Мальцев знову осліп. Його звільнили, але після другої травми зір до нього не повертався. Навіть слідчий переживав про те, що трапилося. А Кості було по-людськи шкода майстра, життя якого погубили непереборні сили природи. Він вирішив почати боротьбу проти цих фатальних сил.

Костя сам став машиністом. При кожному відправленні він бачив на платформі сліпого Мальцева, який не міг забути своєї роботи. Він з гнівом переривав слова розради.

Одного разу Костя взяв Олександра Васильовича з собою. Він посадив його на місце машиніста, поклав долоні на ручки управління і накрив їх своїми руками. Таким своєрідним способом вони і вели складу. Костя бачив, наскільки приємно Мальцеву знову відчути себе машиністом. На зворотному шляху сталося диво: до Олександру Васильовичу повернувся зір. Він заплакав і довів склад самостійно.

Відгук про твір. Розповідь А. Платонова відповідає духу своєї епохи. 30-ті роки були часом неймовірного підйому ентузіазму. Чоловік вважав себе всесильним, здатним підкорити собі навіть закони природи. Повернення зору Мальцева – яскравий приклад твердження людського панування над світом.