У чому сенс назви повісті Васильєва «А зорі тут тихі…»?

Повість Бориса Васильєва «А зорі тут тихі…» – це розповідь про подвиг п’яти дівчат і їх старшини взводу. Проводячи аналіз повісті, важливо приділити увагу змістом назви.

Щоб зрозуміти сенс назви, звернемося до місця дії в повісті – це тихий куточок Карелії. Саме там служить старшина Васьков, до якого підпорядкування надходять дівчата-зенітниці. Їх місце локації оточене лісом, і здається, ніби сюди не може вторгнутися війна. Але спроби диверсії постійно відбуваються ворогом.

Одного разу одна з дівчат зауважує німців в лісі і повідомляє про це керівництву. Васьков збирає невелику групу і йде в розвідку. Природа в лісі розташовує до гармонії, але жорстока дійсність змушує людей бути на чеку. Вони знаходять розташування диверсантів. Але їх виявилося більше, ніж вони думали. Тому Васьков посилає Лізу розвідати ситуацію і покликати на допомогу. Чому саме Лізу? Тому що ця дівчина виросла в селі, її батько був лісником. І ліс для героїні був чимось знайомим і рідним. Однак саме їй судилося потонути в болоті. Здавалося б, з таким умінням орієнтуватися в природі, і така доля. Випадковий чи це сюжетний поворот або автор нам на щось натякає? Можливо, сама природа забирає дівчину до себе, щоб припинити жахи війни.

Природа затишного куточка Карелії виступає як контраст до військової реальності. Автор називає цю територію «благословенним краєм, мирним». І тому ще важче повірити, що тут тривали бої місцевого призначення. Наприкінці повісті, коли головний герой з прийомним сином зміцнювали меморіальну дошку в пам’ять про загиблих п’яти молодих дівчат, перехожі здивувалися тому, що тут проходили бої, адже зорі тут тихі.

Автор називає зірки ласкаво зорями, звертаючись до народної творчості. Зорі є відображенням чистих душ дівчат. Вони пожертвували своїми життями заради «тихих зір» інших людей тут, на Батьківщині.

У повісті йдеться про п’яти молодих дівчат, які були дуже різними. Але всіх їх об’єднала жага боротися з ворогом.

Маргарита Осянина – хороша дружина і мати, пішла на фронт, щоб помститися за чоловіка. Війна стерла з обличчя посмішку, затягла її життя на ремінь. Софія Гурвич – представниця інтелігенції, яка гине із-за війни. Автор показує, як знищується розумне майбутнє країни. Євгенія Комелькова – дівчина, якій судилося блищати на сцені, радувати своєю красою і талантом. В її образі автор показує, як війна знищує красу. Єлизавета Бричкина – дитя природи, яке змушене від неї і загинути. Війна внесла дисгармонію в чисту душу героїні. Галина Четвертак – наївна вигадниця, яка ще сповнена романтичних мрій. Але війна вбила її мрії, а потім і її саму. Як бачимо, війна в образі п’яти дівчат руйнує все найкраще в житті людей і самих людей.

Назва «А зорі тут тихі…» – це символ подвигу дівчат і це контраст тихої природи і жахів війни.