Твір міркування по картині Левітана Золота осінь: опис і аналіз осіннього пейзажу, який настрій викликає

Ісаак Ілліч Левітан належить до тієї плеяди російських художників, які стояли біля витоків становлення істинно російського пейзажу. Його зображення – не просто красиві види.

Левитановский пейзаж – це особливий настрій, глибока філософія, все те, що являє пронизливе поняття Батьківщина. В школі діти пишуть твір по картині Левітана «Золота осінь».

Особливості пейзажу

Проникливі натурні пейзажі Ісаака Левітана займають особливе місце в російському мистецтві. Вони увійшли в скарбницю вітчизняної та світової культури. Твір по картині Левітана «Золота осінь» не випадково стало невід’ємною частиною шкільної програми з літератури.

Найяскравіший твір художника по праву стало хрестоматійним. Полотно знайшло популярність не тільки в Росії, але далеко за її межами. Робота є надбанням Третьяковської картинної галереї.

Вчителі юного пейзажиста

У 1871 році Олексій Саврасов представив на першій виставці товариства передвижників картину «Граки прилетіли». Непривабливий мотив зображує початок весни. Типовий пейзаж среднерусской смуги з сільською церквою на задньому плані.

Неяскравий колорит картини: сіре небо, підталий пухкий сніг, перші проталини і граки на голих гілках беріз. Однак робота стала ключовою в експозиції і викликала схвальні відгуки і глядачів, і колег по цеху. Чим же був викликаний такий успіх?

Саврасов вважав, що без повітря пейзаж не пейзаж, «скільки не саджай в ньому ялинок і берізок». При першому погляді на картину глядач відчуває особливий настрій, властиве приходу весни. Автору вдалося майстерно передати атмосферу вологого, просоченого випарами землі повітря.

Олексій Саврасов був не тільки талановитим майстром, але й чудовим педагогом. Він звернув увагу на працелюбність і обдарованість підлітка, поступив на навчання в Московське училище живопису, ліплення і зодчества до його друга Василю Перову. Це був тринадцятирічний Левітан. Олексій Кіндратович взяв юнака в свій пейзажний клас. Внутрішнє відчуття не підвело майстра. Вже через три роки роботи юного живописця нагородили срібною медаллю.

Коровін відгукувався про Саврасове як «великого митця», прекрасного педагога з «розумним і добрим обличчям». Левітан щиро любив свого наставника. Вони часто разом писали етюди на природі. Саврасов вважав, що пленерний живопис (написана на лоні природи), здатна більш точно передавати настрій, яке створюють похмуре осіннє небо, теплий весняний день, запах свіжого снігу і вербових бруньок. Левітан слідував його принципом, вважаючи, що мистецтво, не зігріте душею і серцем — це лише холодна бездушна теорія.

Привабливий пейзаж

Художник прожив недовге життя, але встиг зробити багато, показати, якими широкими можливостями володіє пейзажний живопис. Аналіз картин Левітана, що передували створенню знаменитої «Золотої осені», показує, що великий вплив на живописця надали Саврасов, Сєров, Полєнов та інші. Його творам властивий тонкий психологізм, характерний для російської школи пейзажу. Полотна наповнені умиротвореної тишею, спокоєм, сутінковим світлом, яскравими сонячними відблисками.

Левітан зображує:

 • сільські стоги,
 • волзькі плеса,
 • місячну ніч,
 • березовий гай,
 • «бурхливий день».

Світ у його роботах ємний і багатогранний. Образи перетинаються, видозмінюються, збагачуючи один одного. Змінюються пори року і фарби, але гамма ліричних почуттів, емоцій залишається незмінною.

Тема осені у всі часи залучає художників, поетів, музикантів. Урочиста краса в’янучої природи налаштовувала на філософські роздуми про тлінність буття, швидкоплинності життя.

У творчому доробку Левітана налічується понад сто полотен, присвячених темі осені. Пейзаж показує куточок середньоруської рівнинній смуги в теплий день під м’якими променями сонця, стала знаковим явищем в історії пейзажного живопису.

Крізь призму шкільного твору

Рік написання знаменитого осіннього пейзажу — 1895. Дослідники відносять «Золоту осінь» до робіт з мажорній серії. У цей цикл увійшли «Весна. Велика вода», «Березень», «Свіжий вітер. Волга», та інші. Вони відрізняються яскравою, насиченою гаммою, теплим світлом, що надає їм піднесений звучання, особливий емоційний настрій.

Увага! У план твору за картиною необхідно включити історію її створення.

Художник давно задумав написати картину на тему російської осені. Свій задум він почав здійснювати восени 1895 року, перебуваючи в садибі Гірка Тверській губернії, де створив кілька натурних етюдів. Повернувшись до Москви, завершив роботу над полотном. Через рік воно вперше експонувався на виставці передвижників в Санкт-Петербурзі. На виставці в Москві картину придбав відомий меценат і вибагливий поціновувач мистецтва Павло Третьяков для своєї картинної галереї.

Важливо! Аналіз самої картини краще почати з опису обраного художником мотиву.

Поряд з композицією і колоритом мотив допомагає відчути, який настрій викликає пейзаж. Він досить простий. На полотні зображені:

 • осінній ліс,
 • небо з легкими пливучими хмарами,
 • річка.

Дослідники творчості Левітана вважають, що художник зобразив річку Сьежу, яка знаходиться всього за півкілометра від садиби Гірка. На передньому плані – тонкі берізки і кілька осик. Праворуч – злегка затягнута брижами річкова гладь. Вдалині — дерев’яні сільські хати.

Композиція, розгорнута в ширину, асиметрична, але очей глядача при цьому не «перевантажується». Художник вміло створює осінній пейзаж, виділяючи більш інтенсивним кольором передні і приглушаючи відтінки зображень заднього плану.

Опис золотої осені, образотворчі засоби, які використовував майстер – це головний пункт плану твори з картині.

Оптимістичним звучанням золотої осені Левітана сприяють червоні і жовті фарби. В плані колірної гами «Золота осінь» Левітана відрізняється від колориту інших картин художника, написаних у більш м’яких, приглушених тонах.

Увага! Якщо у пейзажах, що зображують весну, домінує зелений колір, присутній більше холодних відтінків, то в осінніх – домінують теплі фарби, охристі відтінки.

Яскраве колірне пляма створюють пожовклі берізки. Листя тендітних осинок зворушена багрянцем осені. Зелений колір приглушається коричневими відтінками пожухлої трави і прибережних кущів. Контрастує з цією теплою гамою синя річка, яка відводить погляд глядача вдалину, до горизонту, де кольору поступово приглушаються. В описі важливо розкрити те, який настрій викликає зображення осені. Розглянемо деталі.

Погожий сонячний день, якими нерідко балує нас осінь в період, коли дерева «опускають свій убір». Тиша, спокій, теплими променями сонце золотить. Пейзаж абсолютно безлюдний.

Легкий осінній вітерець колише дерева, смикає брижами водну гладь. Умиротворення, спокій пейзажу передається глядачеві, відводить від дрібної щоденної життєвої суєти.

Полотно «дихає», наповнений повітрям і світлом. Глядач мимоволі вслухається в легкий шум лісу, дзюрчання річки і шелест листя, вдивляється в пливуть хмари. Зображення притягує погляд, змушує доторкнутися до величі природи, її краси і вічності, наводить на роздуми про сенс буття.

Цікаві факти

Твір мистецтва, що одержала широку популярність, має свою історію, яка викликають інтерес:

 • Левітан був настільки захоплений роботою над своїм дітищем, що навіть відмовився відвідати садибу свого приятеля, художника Василя Полєнова, який запрошував його в Борок. Зберігся лист художника, де він пояснює свою відмову тим, що його «пристрасно потягнуло» на роботі, і ось вже тиждень він не може відійти від полотна.
 • На 24-й передвижнической виставці, що проходила в Харкові, з полотном стався неприємний інцидент. Зі стіни потикався козирок калорифера і, впавши на картину, порвав полотно. Прикрий випадок засмутив Левітана, оскільки вже була домовленість з Третьяковим про придбання картини. Талановитому реставратору Дмитру Арцыбашеву вдалося ретельно закрити місце пошкодження, так що практично нічого не було помітно.
 • Картина «Золота осінь» була придбана Третьяковим за 700 рублів. На ті часи це була чимала сума, яка дозволила художнику довгий час жити безбідно.
 • Сам автор не вважав прославило його твір найкращим. У 1896 році він написав другу картину з тим же сюжетом і назвою. Палітра тут більш м’яка, емоційний лад менш яскравий. Робота також знаходиться в Третьяковській галереї.

Самий ліричний російський пейзажист Олексій Саврасов виховав гідного учня, який, подібно до свого вчителя, не дбав про славу, а більше думав про мистецтво. Художник прагнув збагнути й відобразити саму душу природи. Це вдалося йому в повній мірі.

Золота осінь у творчості Левітана

Тематика золотої осені в творчості

Висновок

«Золота осінь» Ісаака Левітана — одна з найбільш благодатних тим для твори з літератури. Вона дає можливість поміркувати, зануритися в світ російської природи, звернути увагу на красу навколишнього світу, розбудити в людині почуття прекрасного.