«Туга» – короткий зміст (переказ)

Оповідання Антона Павловича Чехова «Туга» оповідає нам історію з життя одного мужика, який був візником.

Розповідь починається з опису темній вулиці, коли сонце повністю сховалося за обрій, і на землю опустилася непроглядна темрява. В цій темряві можна розгледіти фігуру мужика, звати якого Іона. Він настільки зігнувся в своєму возі, що прийняв досить неприродну позу.

В упряжці, біля візника так само нерухомо стояла кінь. Обох персонажів присипав пухнастий сніг, який все більше і більше засипав статні фігури. І тут, Іона чує голос чоловіка, який просить відвести його на Виборзьку. Старий піднімає очі і бачить перед собою військового. Той залазить у візок і ще раз нагадує потрібну адресу.

Візник випрямляється, витягується, однак, все так само повільно продовжує рухатися. Теж саме робить і його кінь. У цей час чується лайка перехожих, біжать людей, які ледь не потрапили під колеса воза. Нервувати починає і військовий.

В цю хвилину, Іона обертається до свого відвідувача і починає розмову про те, що три дні тому помер його син. Військовий цікавиться про причини смерті. Проте старий і сам цього не знає. Потім, військовий перериває його розповідь і просить швидше доставити віз на Виборзьку. Візник виконує доручення, і знову зупиняється в темному куточку, згинається клубком і спостерігає за метушней перехожих. Сніг продовжує вкривати і старого і його вірну конячку.

Проходить кілька годин, після чого біля підводи зупиняються троє чоловіків. Двоє з них були довгими і тонкими, а третій дрібним і толстоватым. Чоловікам потрібно було дістатися до Поліцейського мосту. Вони сплатили візника малу грошенят – двадцять копійок! Однак візника було все одно!

Чоловіки в суперечці починають залазити в повозку і голосно вирішують, хто з них буде їхати сидячи, а хто стоячи. Нарешті, пасажири умащиваются і Іона відсмикує свою конячку. Їхав він повільно, за що постійно чув лайку мужиків. Вони весело розповідали один одному про своїх вчорашніх гуляннях, про те, як розколюється голова після стількох літрів випитого коньяку.

Між своїми розмовами, вони гнівно собі буркотіли на Іона і підганяли його до швидкої їзди. В один момент, старий повернувся до мужиків і намагався сказати їм про свою сумної звістки про смерть сина. Однак вони не стали слухати тужливі мови візника. Саме в цей час, віз прибула за призначенням і чоловіки пішли геть.

Туга і смуток знову розривають душу Іона. Він вдивляється бігаючими очима в заклопотаних людей і не розуміє, чому смерть не забрала його, старого і пожившего на цьому світі. Він сумує за сином, який за життя був добрим, спритним і вмілим візником.

Як же хочеться виплеснути свою біль бідному старому. Він шукає співрозмовника, який вислухає його історію і проявить співчуття. Однак такого не знаходиться. Він вирішує їхати до двору, де залишає кінь і йде в будинок. А там повно народу і всі сплять. Старий розуміє, що дуже рано повернувся, що не заробив на овес. Туга знову переповнює його душу.

Тут, в одному з темних кутів будинку прокинувся молодий хлопчина. Він захотів пити. Іона думав заговорити з ним, вилити своє горе, однак співрозмовник відвернувся до стіни і захропів.

Вже тиждень минув після похорону, а старий так ні з ким і не говорив про загибель сина, про його хвороби і муках. Він одягся і вийшов з дому, прямуючи до свого коня. Вона жувала сіно. Іона вмостився біля неї і почав розмову. А конячка віддано слухала свого візника і дихала йому на руки теплим повітрям…