Цигани Олександра Пушкіна – короткий зміст: історія створення та жанр поеми, головні герої Алеко і Земфіра

Історії любові і свободи – вічна й безмежна тема для багатьох романів і віршів. Хто не любив чи не страждав, хто не шукав солодкого полону чи свободи від громадських пут? З поеми, яку написав Пушкін, «Цигани» можна буде дізнатися все про цих бурхливих почуттях і емоціях.

Історія створення

Історія створення поеми «Цигани» Пушкіна починається з посилання під Кишинів, де він вперше так близько дізнався побут циган, і відобразив його у своїх віршах. Його здивувала свобода у стосунках між чоловіками і жінками і філософське поняття циган про свободу почуттів, адже цивілізована людина вкладає в поняття любові стільки обмежень і вимог. У поеми «Цигани» Пушкіна рік написання збігається з часом посилання – 1823 – 1824 роки.

Короткий зміст

Для того часу сюжет «Цигани» Пушкіна не зовсім традиційний. Спочатку все звичайно – кочовий табір циган приходить молода людина, він нагадує Печоріна або Онєгіна, пересичений світлом і його хитрощами, що шукає свободи і відпочинку, чистої любові і справжніх людей.

Земфіра, дочка старого цигана, закохується в Алеко і стає його дружиною. Батько не заважає закоханим, не вчить і не забороняє.

Кілька щасливих років проходять в любові, подорожі, турботи про хліб. Але саме в цей момент змінюється звична лінія романтичних поем.

У поезію кочового життя вривається реальне життя і перевіряє героя на міцність. Геніальність Пушкіна в тому, що його герої Алеко і Земфіра не залишилися картонними образами романтиків, а перетворилися на живих і трагічних персонажів.

Після того, як юна дружина зізнається спочатку піснею, а потім відкрито, що покохала іншого, герой з Манфреда перетворюється в Отелло при циганці Земфире. Він забуває, що сам проголошував свободу і чесність, не чує сумній історії любові батька дружини про те, як він залишився з кинутої вітряної матір’ю, маленькою донькою, але зберіг любов у своєму серці.

У фіналі Алеко підстерігає коханців і вбиває спочатку чоловіка, потім невірну дружину. Цигани в особі батька Земфіри звинувачують його в гордості і егоїзмі, а також бажання волі тільки для себе. Вони кидають його з возом і йдуть своїм шляхом. Але і Алеко зникає.

Коротка і ємка характеристика Алеко

Пушкіну захотілося поселити що став вже популярним, завдяки Байрону і іншим романтикам, героя, який втомився від суспільства та його обмежень у чисте середовище. Алеко, майбутній чоловік Земфіри, потрапивши до дітей степів проголошує, що зв’язки з минулим і світом міст розірвані. Він не хоче брехати собі й іншим, шукає простоти почуттів і волі від суєти наук і натовпу. Цигани приваблюють його саме внутрішньою свободою і дитячою щирістю. Герой хоче любити відкрито і жити без умовностей.

Увага! Але як тільки мрії стикаються з реальними проявами цієї моральної свободи і закликами до чуттєвих поривів, герой згадує все обридлі йому ідеал

Земфіра

Юна красуня Земфіра – справжнє дитя любові і природи. Вона безпосередня у своїх уподобаннях. Ледь побачивши Алеко, циганка приводить його в сім’ю і в свій будинок, а потім взагалі віддає йому серце.

Якщо іноді її турбує страх, що коханий покине її заради минулого життя, і вона тут же ділиться своїми переживаннями. Гнівні проповіді Алеко про ницість і бруду міст заспокоюють її.

Та ледве дівчина відчула в серці іншу любов, то і про це не змогла мовчати — спочатку співає про своїх нових почуттях, потім зізнається в бажанні піти до іншого, і вирушає, не криючись на побачення. Від нерозуміння того, як може бути інакше, дівчина веде себе, як матір, що кинула її заради нової любові. Земфіра бачить, що батько визнав право улюбленої піти, якщо все пройшло, і сама йде так само легко.

Аналіз твору

Отже, ревнивець з поеми «Цигани», губящий відразу дві молоді життя робить так тільки через почуття ображеної гордості, адже його посміли кинути. Він написаний ніби в пику всім романтичним героям, і зокрема Байрону. Ці персонажі горіли від ненависті і презирства до суспільства і його хибних ідеалів. Вони тікали в гори і поля, слали небес прокляття з закликами вилити свою лють на ці притулки пороку.

Герої-романтики шукали у природи істини і природності, вона примиряла їх з миром, давала ідеал. Алеко також сумує та й сумує від того, що все пізнав і перечувствовал. Він багато страждав і тепер хоче спокою. Але коли чоловік потрапляє в той світ, який вважав ідеальним, відкривається його справжнє обличчя.

Геній автора вище романтичних умовностей, однобоких характеристик і обманів. Він малює ситуацію, показує, що людина не вміє побудувати відносини в своєму колі, не знайшов друзів і кохання в своєму світі, не здатний робити це в новому.

Все демонічне, відсталу і нице, в якому Алеко звинувачує навколишнє суспільство, знаходиться в ньому самому і проявляється при перших труднощах. Як тільки кохана хоче піти він відразу ж згадує про право власності чоловіка на отдавшуюся йому жінку, про чоловічої гордості, зганьбленої зрадою.

Увага! Саме гордість, а не нещасна любов і призводить до трагедії, і цигани, зберегли дитячі риси характеру бачать справжню причину і не миряться з нею.

Особливості циганської душі

Взагалі у Пушкіна цигани головні герої сильні, вільні, щедрі і довірливі, як діти. І разом з тим, люди до країв наповнені мудрістю, збираючи її по крупинках від усіх, з ким зустрічаються на своєму шляху, і переробляючи під свої ідеали.

Показова історія про старого Овидии, який в цих краях, обласканий любов’ю і турботою, гірко страждав в тузі за батьківщиною. Мудрий циган бачить Алеко наскрізь і говорить про те, що від себе втекти неможливо – людина скрізь приносить свій внутрішній світ з його кошмарів і проблемами.

На противагу Алеко, Земфіра і її батько не бачать зла в інших і не тікають від світу. Вони жваво реагують на людей, радісно шукають зустрічі і довірливо слухають чужі історії. Закони суспільства, приватної власності, шлюбу не цікавлять їх і їм не зрозумілі. Цигани приймають минулого людини, як рідного і рівного, його метання не зачіпають героїв. Здивована і зачарована тільки Земфіра, але й вона скоро розлюбила і проміняла Алеко на свого.

Трагічні персонажі по Пушкіну

Страшний вчинок, коли любляча людина хоче лише помсти коханому, а не щастя, хай і далеко від нього. Ці емоції приписуються Пушкіним більшості, так званих трагічних персонажів, що став популярним в роки загального спліну і туги, підкорив вищий світ.

Ці молоді люди носили трагічні маски, млосно зітхали і лаяли сучасне їм суспільство з його не правильними і низькими засадами і правилами. Вони прагнули повернутися в «золотий вік» де жилося сміливо і зухвало, почуття були справжніми, а люди щирими. Пушкін на прикладі свого героя показує, що вони можуть принести в цей золотий світ – горе і смерть.

Поема «Цигани», короткий аналіз

Пушкін, поема «Цигани», короткий зміст

Висновок

Всі ці мотиви і настрої дозволяють сказати,що Цигани — жанр романтичних поем, адже в ній є все необхідне. Трагічні і яскраві герої, нещасна історія кохання, смерть, конфлікт суспільства і героя, любові і зради, душевні метання і емоційний фінал.