«Темне царство в пєсі Островського «Гроза»

У своїй п’єсі «Гроза», А. Н. Островський вперше зображує реалістичний світ «темного царства». Хто в нього входив? Це велика частина того суспільства – самодури, які мали в своїх руках владу грошей, які хотіли поневолити бідних і ще більше нажитися на їх безкоштовному працю. Островський вперше відкриває світ купецтва з усіма реаліями і правдивими подіями. У цьому світі немає нічого людяного, доброго. Немає віри у вільної людини, у щастя, у кохання і порядна працю.

У чому конфлікт п’єси? У зіткненні інтересів і моралі віджилого і майбутнього покоління людей. З особливим змістом зображені складні образи персонажів даної п’єси. Багатий купець – Дикої – досить важлива персона в місті. Кудряш, тобто Савел Прокопович – представляє себе вершителем світу і господарем навколишнього його життя. Багато персонажі його боятися і просто тремтять перед його образом. Беззаконня в поведінку Дикого прикривається владою та значимістю його грошового стану. Він має заступництво державної влади.

Островський створює досить неоднозначний і складний образ Дикого. Цей персонаж стикається з проблемою зовнішнього протистояння оточуючих до його персони. Він переживає внутрішній протест. Герой розуміє, наскільки черства його середина і його серце. Він поведывает розповідь про те, як по дрібниці сварив мужичка, який возив дрова. Дикою на нього накинувся і мало не прибив ні з чого. А потім став каятися і просити вибачення. І зізнавався, що серце у нього таке, «дике».

Саме в цьому образі ми бачимо потаємний сенс «темного царства». Воно зсередини изживало себе. Внутрішній протест самодурів того часу руйнував їх самих.

Проводячи аналіз ще одного образу п’єси «Темне царство», можна помітити й інші особливості самодурів того часу.

Персона Кабанової Марфи Гнатівна викликає у нас подив. На її думку, всі взаємини в родині, повинні підкорятися страху. Вона деспотична і лицемірна. Вона звикла жити за засадам старого суспільства. Вона абсолютно заїли всі домашніх і життя спокійною їм не дає.

Другорядний образ сторінки Феклуши виступає на захист відмирають «темному царству». Вона вступає в бесіду з Кабанихой і все проповідує їй свої думки про швидку загибель «темного царства».

У своїй п’єсі, щоб донести до читача свої думки і міркування, Островський створює безліч символічних образів. Саме гроза є одним з них. Фінал п’єси доносить думки автора про те, що життя в такому «темному царстві» нестерпна і жахлива. Читач розуміє, що світ самодурів переборює пробуджена людина, який наповнений справжніми людськими почуттями, який може побороти фальш і лицемірство того «темного царства».