«Таємниця покинутого замку» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1976.

Жанр: казкова повість.

Тема: агресія, поневолення народів, расизм.

Ідея: братство народів, боротьба проти поневолення і загарбницьких воєн.

Проблематика. Об’єднання всіх рас перед загрозою агресії.

Основні герої: Бан-Ну — командир зорельота гіпнозу, Ильсор — слуга Бан-Ну, ватажок арзаків; Страшила; Залізний Дроворуб; Урфін Джюс; ворона Кагги-Карр; Фарамант – Страж Воріт; Ментахо – ткач, колишній король гномів; дракон Ойххо; Енн і Тім.

Сюжет. Космічний корабель “Диавона” летить у напрямку до Землі. Він стартував з планети Рамерия.

Рамерию населяють арзаки і менвіти. Арзаки — здібний, обдарований народ, але по-дитячому довірливий. Менвитами керує верховний правитель, що володіє даром навіювання. Він вселив менвитам свідомість їх обраності, а арзакам — підпорядкування менвитам. Все, що придумали, розробили або відкрили арзаки, менвіти привласнили собі. Менвитам здалося недостатньо завоювань на своїй планеті, і вони намірилися захопити планету Земля. Вони облюбували для посадки тихе, відокремлене місце, не підозрюючи, що це Чарівна країна.

Урфину Джюсу Залізний дроворуб подарував телескоп. У цьому телескопі одного разу він оглянув “Диавону”, але не зрозумів, що це таке, і залишив без уваги цей предмет. У Чарівній країні Урфін вів самітницький спосіб життя, присвятив себе городництва. Результатом його діяльності були дуже незвичайні плоди, які були неодмінним атрибутом на святі Частування в Смарагдовому місті. Під час підготовки до цього свята Жуванів злякало видовище червоного кулі в небі, і вони в страху кинулися до Страшиле.

Як розбійник, інопланетний корабель здійснює посадку серед ночі, щоб сплячі жителі не помітили вторгнення. Розвідка показала, що є підходяще місце для табору — занедбаний замок. Колись там жив чарівник Гурркап. Однак прибульці не залишилися непоміченими. Їх бачили птахи, і вони негайно донесли Страшиле про непрошених гостей. Опудало негайно проводить рада, звертається до чарівного скриньки. Тіллі -Віллі несе гномів до замку, щоб вони все розвідали. Це дає можливість Страшиле бути в курсі дій прибульців.

Менвіти схопили колишнього підземного короля Ментахо, який в даний час всього лише ткач, і його дружину, щоб вони допомогли їм освоїти мову місцевих жителів. Погляди гіпнозу виробляють на викрадених, як і на арзаків, гнітюче враження. Але підземні жителі — гноми — приносять Ментахо втішну звістку від Страшило, що полонений не буде їм залишений.

Дослідження інопланетних геологів дали непоганий результат: знайдені смарагди. Генерал патается використовувати смарагди для підкупу Ментахо і дізнатись у нього секрети Чарівної країни. Ментахо дає у своїх відповідях тільки те, що допускає можливим Опудало. В цей час Ильсор стає прихильником Ментахо. Арзак подає ідею використовувати різні облики Тіллі-Віллі на дорогах, тоді у прибульців створиться враження про населеності країни велетнями. На чергове запитання Бан-Ну Ментахо вводить генерала в оману: з допомогою цих велетнів Гудвін підкорив країну.

Неприємність прибульцям доставив пташеня Карфакса Гориэк. Полюючи, він збив не тільки радар інопланетян, але ще й гармату. Вони впали в ущелину. Рамерийцы вважали за необхідне встановити радари за межами Чарівної країни, але непереборну перешкоду виникло у вигляді чорних каменів чарівниці Гінгеми. Таким чином, зв’язок з Рамерией для них втрачена.

У Канзас прилітають на драконі Ойххо ворона Кагги Карр і Страж Воріт Фарамант. Вони прибули до Енн, за її допомогою. Вона разом з Тімом відправляється в Чарівну країну.

Видобутком смарагдів для генерала займалися арзаки, і в процесі роботи вони помітили, що камені ці заважають менвитам гіпнотизувати їх. Свідомість арзаків звільняється, і вони готують повстання.

А Урфін Джюс налагодив постачання своїх чудових овочів і фруктів прибульцям в обмін на смарагди.

Кагги-Карр очолює зграї птахів, які нападають на табір інопланетян, обнесений колючим дротом, після чого рамерийцы відключили сигналізацію.

Опудало скликає раду, на якому намічаються дії по ліквідації рамерийцев. Енн під час прогулянки по Смарагдовому місті краде інопланетянин. Дівчинку призводять до генерала на допит. Її відповіді не розходяться з відповідями Ментахо. Тим часом до кімнати генерала дісталися миші, очолювані Раминой, — кімната повністю изгрызена. А Тім, придбавши невидимість з допомогою срібного обруча, проникає у ворожий табір. До цього часу мишам вдалося спорудити тунель, через який затопили базу водою, але не простий, а сонною. Під шумок Тім рятує Енн.

Бан-Ну готує напад на Смарагдове місто, про що Ильсор повідомляє Ментахо, а Ментахо передає гномам. За розпорядженням Страшили Мудрого, дуболомов фарбують особливою фарбою, здатною відображати промені інопланетян, і відправляють їх на ворожу базу.

Напад прибульців на місто відображено. За сприяння орлов на чолі з Карфаксом армія прибульців терпить поразку.

Урфін підпалює чорні камені Гінгеми. Один з них розколюється. Урфін з уламками повертається додому. Ці уламки він сховав під овочами та фруктами і відправився з товаром на базу. Урфін видає уламки скарби, в результаті чого генерал опиняється в полоні цих каменів, а постачальник дивовижних плодів у цей час конфіскує смарагди.

Останній акт битви: за допомогою міни і потоку сонною води армія Страшили громить гіпнозу. Повержених противників присипляють.

На чолі прибульців стає Ильсор, вони відбувають на Рамерию. Енні і Тім повертаються в Канзас.

Відгук про твір. Твір на любителя. Може, комусь подобаються політизовані казки. Це зовсім не те що “Чарівник Смарагдового міста”.