Сцена побачення пана Н.Н. і Асі (аналіз епізоду повісті Тургенєва «Ася»)

Іван Сергійович Тургенєв – великий письменник, який подарував російській літературі поняття «тургеневская дівчина». Героїні її творів відрізняються одне від одного зовнішніми даними і характером, але все ж їх об’єднують спільні і дуже важливі риси: чистота, щирість, душевна сила, слідування обов’язку і моральним принципам. Таку дівчину ми зустрічаємо на сторінках відомої повісті автора «Ася».

Це твір – спогад пана Н.Н. про зародилася в юності любовної історії, яка так і не отримала продовження.

Оповідач занурюється в те далеке минуле і оповідає нам про те, як, перебуваючи в німецькому містечку, завів знайомство з молодим художником Гагиным і його сестрою Анною, в домашньому близькому колі званої Асею. Н.Н. спочатку не розуміє всієї повноти своїх почуттів до цієї дівчини. Її ніжний, наївний і романтичний образ залучають юнака. Але в той же час є риси, які не просто відштовхують, а навіть лякають: перепади настрою, норовистість, буйство.

Правда, після того, як він дізнається всю правду про її походження і життя, багато деталі стають на свої місця.

Героєві не важливі умовності і думка суспільства, але в силу нерішучості характеру, він не може відразу прийняти єдине вірне рішення і коливається навіть після того, як дізнається про почуття Асі.

Кульмінаційним моментом всієї повісті і, звичайно, розвитку любовної історії, стає зустріч Асі і пана Н.Н. у будиночку фрау Луїзі. Саме в цей момент доля героїв робить віраж, який не здатний з’єднати їх разом.

Ася, скромна і сором’язлива дівчина, сама призначає це побачення, і сама ж першою освідчується в почуттях. Тургенєв яскраво і образно показує наскільки героїні важко переступити через свою сором’язливість і віддатися у владу молодого юнака. Адже після такого визнання він творець її долі. От тільки пан Н.Н. не оцінив всю силу жертви, принесеної молодою дівчиною, він лише дорікав її в тому, що вона відкрилася братові раніше, ніж йому.

Верхи тургеневского психологізму стає те, що пояснення між героями відбувається в темному і тісному приміщенні, в ньому ніяк не можна розправити крила любові і парити. Це просто неможливо.

Ася – дівчина, тверда у своїх намірах і вчинках. Її характер сильніше, ніж у Н.Н. Вона знаходить у собі сили перервати цю тривалу і вже не потрібну сцену: дівчина просто зникає.

І хоча саме це побачення в будиночку вдови все ж розкрило почуття в душі головного героя, Ася про це так і не дізналася. Не відбулося і пропозицію руки і серця, яке мав намір зробити Н.Н.. Гагины на ранок залишили містечко, і він так і не зміг їх знайти.

Можна дорікати його у відсутності рішучості і твердості, в інфантильному поведінці, але не хочеться. Його швидше шкода. Він сам себе прирік на трагічну долю і так більше не зміг знайти щастя. Усе життя в душі Н.Н. жила туга по Асі, дівчині, яку він полюбив чистою і щирою любов’ю. А сцена побачення у фрау Луїзі була ключовою, саме тієї, коли можна було все змінити, змінити лише одним словом.