Ставлення героїв пєси до вишневому саду (Раневська, Гаєв, Фірс, Аня, Лопахін, Петя Трофимов)

У кожного героя в п’єсі Чехова «Вишневий сад» було індивідуальне ставлення до маєтку і вишневому саду зокрема. І якщо, інший раз це почуття складно було назвати любов’ю, то вже точно не було байдужістю.

У кожного персонажа п’єси була своя історія, пов’язана з садом. У Раневської вона була пов’язана з дитинством, безтурботністю, чистотою, ароматом, дурманним голову. Для неї сад є сенсом життя. Жінка не уявляє своє життя без нього, а в разі аукціону, каже, щоб сад продавали разом з нею.

Але після торгів, жінка швидко приходить в себе і смерено приймає втрату. Автор зауважує, що в деякому роді, вона навіть рада, що все нарешті закінчилося. Можливо, це відбувається від того, що вона знову при грошах, їй є на що жити, причому досить-таки безбідно.

Гаєв так само, як і його сестра дуже любить сад. Для чоловіка втратити його означає втратити чогось рідного і прийняти повну поразку. Він обіцяє Любові, що все зробить для того, щоб викупити маєток. Чоловік до останнього впевнений, що це в його силах. Після аукціону, Гаєв засмучений, ніяк не коментує «програш» так і майже ні з ким не розмовляє. За нього все розповідає натхнений Єрмолай.

Лопахін викуповує сад на торгах. Він буквально «виводить його з-під носа» в іншого купця, накидывав кожен раз по десять тисяч на протязі всього аукціону. У результаті сума була дуже значною, що призвело до беззастережної перемоги Єрмолая. Чоловік радіє. Його інтерес до саду значний. Бізнес-план, який він склав, принесе йому багато прибутку і сад з лишком окупиться. Однак вишні не будуть більше радувати око, вони негайно вирушають під сокиру. Це показує, що Єрмолай не сприймав сад, як щось прекрасне і неземне. Це місце його цікавить лише з точки зору прибутку. Чоловік вважає, що милування садом, це пережитки минулого. До того ж це не приносить грошей, а значить, є марною тратою часу для прагматичного людини.

У старого лакея Фірса сад викликає спогади колишнього багатства панів. Коли зібраний урожай вишні сушився за особливим рецептом, і вивозилася на продаж. Він не даремно це згадав, так як вважає, що вишневі дерева повинні не тільки радувати око, але і приносити дохід.

У Ані, дочка Раневської спочатку, як і в матері, сад спочатку викликає бурю емоцій. Дівчина щаслива, що знову перебуває вдома і любується чудовим цвітінням. Однак після спілкування з Петром, вона кардинально змінює своє ставлення до маєтку. Дівчина замислюється над утопією кріпосної життя, над пережитками минулого.

Коли вишневий сад нарешті продан, Аня заспокоює матір, обіцяючи їй насадити новий сад, який буде у багато разів краще. Дівчина з неприхованим щастям залишає ті місця, де пройшло її дитинство.

Аналогічна ситуація відбувається з Петром. Він з неприхованою зневагою говорить про сад, сміливо дивиться в майбутнє і спокійно покидає маєток, і це незважаючи на те, що залишається практично без даху над головою.

У кожного персонажа повісті показано через образ вишневого саду – ставлення до життя. Одні – чіпляються за минуле, інші турбуються за майбутнє, а треті – просто живуть сьогоденням.