«Станційний доглядач» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1830.

Жанр: повість.

Тема: “маленька людина”; відповідальність; втрата доброго імені.

Ідея: краще чесна бідність і добре ім’я, ніж розкіш, отримана сумнівним шляхом.

Проблематика. Безвідповідальне ставлення дітей до батьківської любові робить їх життя нещасної.

Основні герої: Самсон Вырин, Дуня.

Сюжет. Початок повісті — роздум про станційних смотрителях.

Ці люди не знають спокійного життя. День і ніч подорожні вимагають коней, зганяють на смотрителях свій поганий настрій. Робота у доглядачів каторжна, а ніякого багатства. Люди ці, як правило, скромні, попереджувальні, тихі, але вони цікаві співрозмовники, так як всякого надивилися на своїй службі.

Оповідач познайомився з героєм повісті в 1816 році. Він промок під зливою, який змінив травневу спеку, і, чекаючи на вільних коней, побажав переодягнутися в сухе і випити гарячого чаю. Начальником станції виявився ще бадьорий чоловік п’ятдесяти років по імені Самсон Вырин. Його донька Дуня подбала про чай. Це була надзвичайно красива дівчина-підліток. Доглядач не міг нахвалитися своєю Дунею, яка уміло поралася по господарству. Станційний будинок був скромний, але охайний. Стіни прикрашали картинки на тему євангельської притчі про блудного сина, квіти бальзаміну надавали затишок оселі. Мандрівник провів час в приємній бесіді з господарями, і було йому дуже добре в цьому будинку. Коли ж прийшло йому час їхати, проводила його Дуня до воза. Запитавши дозвіл, він поцілував її, і довго помнился оповідачеві той поцілунок.

Через кілька років оповідач цієї історії знову опинився в цих місцях. З хвилюванням чекав він зустрічі зі старими знайомими. Коли він увійшов у будинок, погляду його постали ті ж знайомі картинки на стіні, але житло було занедбаним, недоглянутим. Самсон сильно здав: з свіжого і енергійного чоловіка перетворився на сивого і морщинистого старого. Старий знайомий поставив йому питання про дочку, але Самсон Вырин відповів, що йому про неї нічого не відомо. Після склянки пуншу доглядач став балакучіший. Вырин вдарився у спогади про кохану Дуні: розумниця, розмови вести вміла, заправляла всім будинком, все встигала, проїжджаючі її любили, а він, батько, любив і плекав своє дитя.

Але біда прийшла три роки тому. З’явився на станції молодий військовий. Він вимагав коней негайно, але трійок на той момент не було. Проїжджаючий став гніватися і хапатися за нагайку, але тут вибігла Дуня з ласкавим словом і реченням повечеряти, і гусар змінив гнів на милість. Звільнилася, нарешті, трійка, але проїжджає поскаржився на сильний головний біль і нікуди не поїхав. На наступний день стан його погіршився, довелося послати за лікарем. Дуняша тим часом невідлучно знаходилася при хворому. Лікар поговорив з гусаром по-німецьки, оглянув його і виніс висновок, що їхати хворий зможе тільки через два дні. Ескулап був наданий четвертиной, залишився пообідати з гусаром. Пообідали вони чудово, з вином, і, обопільно задоволені, розпрощалися.

День через недугу постояльця зовсім минула, він був у відмінному настрої, не економлячи розплатився він з господарем станції. Прощаючись, гусар запропонував Дуні підвезти її до церкви. Красуня було зніяковіла, але доглядач заспокоїв її, що його високоблагородіє не образить її.

Але минуло півгодини, і Самсон Вырин раптом занепокоївся, кинувся шукати її до церкви, але там її ніхто не бачив. Занепокоєння батька наростало. Повернувся ямщик з поганою звісткою, що Дуня послідувала за гусаром далі. До бідного батька дійшло, що цей хлюст прикидався хворим. Самсон Вырин був убитий горем, захворів і зліг надовго. Після хвороби він випросив у начальства відпустку і пішки пішов за дочкою. У подорожньої викрадач його дочки записаний ротмістром Мінським, що їдуть до Петербурга. Вырин дістався до Петербурга, там розшукав його без особливої праці. Мінський при зустрічі зі старим почервонів, сказав покладені в таких випадках слова вибачення, але Дуню залишав собі, вважаючи її счастливою в багатстві. Мінський сунув старому гроші і виставив його. Розчавлений горем і приниженням Самсон жбурнув гроші додолу. Вырин не міг повернутися, не побачивши Дуні. Ввечері на Ливарному проспекті він побачив Мінського в екіпажі, зупиненому біля будинку. Доглядач правильно зрозумів, що тут і живе його Дуня. Хитрістю йому вдалося знайти її, він побачив Дуню, чудово одягнену, в розкішній обстановці разом з Мінським. Поява батька вразило Дуню так, що вона зомліла. Оскаженілий Мінський грубо виставив доглядача геть.

Доглядач з тих пір служить на станції в самоті, і тому пішов вже третій рік. Звісток від дочки немає. Нещасний батько боїться, що дівчинка його набридла панові і скитается без даху над головою, що нерідко трапляється з недосвідченими і легковажними дурочками.

Через деякий час оповідач знову відвідав ці місця і навідався до знайомого доглядачеві, але виявилося, що рік пройшов, як старого вже немає в цьому світі. Сказали, що він сильно пив. Син нових господарів будинку проводив автора повісті на могилу доглядача і розповів, як приїжджала багата красива бариня. Були при ній троє дітей і годувальниця. Коли вона дізналася про смерть старого доглядача, то гірко заридала, а потім на кладовище ця бариня пластом лежала на його могилі. Після вона пішла в село і замовила священика заупокійний молебень.

Відгук про твір. Це історія про блудної дочки. Тільки на відміну від євангельського сюжету, вона повернулася, коли вже нічого не виправиш. Чи була вона щаслива, навіть якщо Мінський врешті-решт одружився на ній? З батьком вона жила щасливо. А потім кинула його заради того, щоб стати утриманкою. Зруйнувала життя батька, а свою зробила некрасивою і безблагодатної (без батьківського благословення).