Спосіб Про-90 у романі Замятіна «Ми»

Галерея образів в романі Євгена Замятіна «Ми» не звичайна. У них немає імен, так як в альтернативному майбутньому автора люди – це не окремі особистості, а всього лише порядкові нумера, які зливаються в єдиний потужний потік «ми». Події розвиваються в 26 столітті, коли після Великої двохсотрічної війни створюється Єдина Держава.

Головний герой ідентифікується як нумер Д-503. Він веде конспект, де описує відбуваються з ним події, інформує свого невідомого читача соціального життя в Єдиній Державі. Люди живуть в скляних будинках, щоб Зберігачі, охоронці громадського порядку, могли виконувати свою важку працю. Всі дії жителів синхронізовані з єдиної Скрижаллю часу. У цьому світі немає інституту шлюбу, немає права на дітей. Головний герой пише, що відсутність свободи зробило їх суспільство щасливим. Проте не всі люди ще повністю знеособлені і позбавлені природних інстинктів.

Так, наприклад, жінка Про-90, яка є сексуальною партнеркою головного героя, дуже хоче стати матір’ю, але це незаконно.

Спосіб Про-90 у романі – дуже важливий жіночий образ. Вона нумер, підписаний на головного героя і його друг поета Р-13. Їх любовний трикутник не трагічний, а навпаки нагадує сім’ю, на думку Д-503.

Відчувається глибока симпатія головного героя до Про-90. Він завжди в приємному передчутті зустрічей з нею. Говорячи про дівчину, Д-503 часто вживає прикметники «кругла» і «рожева». Про-90 – це мила жінка невисокого зросту, трохи пухкенька, всі її лінії немов закруглені. І навіть розум вона має простий, «круглий».

Вона – втілення простоти, ніжності і жіночності, тому асоціюється у героя з рожевим кольором. Герой пише про неї: прийшла рожева Про, рожево посміхнулася, простягнула до мене рожевий рот. До того ж, рожевий колір пов’язаний з дитинством. Іноді свої сексуальні годинник Д-503 і Про-90 витрачали на вирішення математичних завдань. В такі моменти дівчина виглядає особливо мило, як дитина.

Про не бунтарка, проте, у неї є велика мрія, яка не законна в їх Державі. Жінка хоче стати матір’ю, виховувати свою дитину, мати на нього право. Герой поблажливо ставиться до бажання дівчини, але не може підтримати її, адже він переконаний у правильності їх законів.

Єдине Держава контролювала всі сфери життя громадян, включаючи сексуальну. Проблему любові вирішили так: кожен мав право підписатися на будь-якої іншої людини, і той був зобов’язаний прийняти запрошення. Так, здавалося б, вирішили проблему кохання.

Про-90 – постійна сексуальна партнерка Д-503, але насправді відчуває до нього почуття любові. І коли герой закохується в бунтівну I-330, це ранить О.

Незважаючи на ревнощі до розлучниці, Про-90 одного разу змушена прийняти її допомогу. Дівчина незаконно вагітніє від Д-503. І щоб уникнути покарання, вона збігає за Зелену Стіну, де немає влади Єдиної Держави. У цьому їй допомагає I-330.

Дитя, яке народиться у Про-90, символізує віру в перемогу над тоталітарною утопією.