Символіка в пєсі Островського «Гроза»

Тексти, написані в стилі реалізму, завжди містять у собі якісь особливі образи. Вони потрібні для того, щоб створити певну атмосферу твору. А. Н. Островський використовує різні символи в природних пейзажах, в природних явищах, в образах головних і другорядних героїв. Він навіть назву своєї п’єси «Гроза» робить символічним. І щоб зрозуміти все те, про що нам хотів сказати автор, ми повинні об’єднати і поєднати всі художні образи.

Важливим символом є образи птахів, яких Катерина порівнює зі свободою. Дівчина частенько мріє про те, як би вона могла пурхати, з дерева на дерево, з квітки на квітку. Вона так хотіла полетіти з ненависної садиби, в якій жила нестерпна свекруха і нелюбимий чоловік.

Образ Волги відіграє особливе значення, адже він умовно поділяє навколишній простір на два світи. Той світ знаходився на іншому березі річки, там тихо і спокійно, і цей світ – деспотичний, жорстокий і наповнений самодурами. Як часто Катерина вдивлялася в далечінь ріки! Вона згадувала свої дитячі роки, які минули безтурботно і щасливо. Волга має ще один образ. Це образ свободи, який знайшла для себе дівчина. Вона стрибнула з обриву в глибокі води і покінчила життя самогубством. Після цього, бурхлива річка стає ще й символом смерті.

Особливо символічним є образ грози, яка по-різному трактується головними героями п’єси. Кулигин вважає грозу лише електрикою, потім називає її благодаттю. Дикої сприймає негоду, як Божий гнів, який є попередженням Всевишнього.

Символ лицемірства і скритності ми відкриває в монологах головних героїв. Кулигин говорить про те, що в домашній обстановці, не на очах у публіки, багаті люди тираничны і деспотичны. Вони пригнічують свою сім’ю і всіх прислуговуючих осіб.

Вчитуючись у рядки п’єси, ми розуміємо і розрізняємо образ несправедливості, який проявляється в судових установах. Справи затягуються і вирішуються на користь багатих і грошових людей.

Особливе враження на мене справили останні слова Тихона, який зауважує, що Катерина змогла знайти в собі сили і звільнитися від такої болісної життя! Йому самому не вистачило сміливості, що покінчити життя, як його кохана.

Ось яку кількість символів і образів використовував А. Н. Островський у своїй п’єсі. Саме символіка допомогла йому створити таку хвилюючу, душевну драму, яка справила на мене величезне враження.