Сімейство Курагиных (за романом Толстого «Війна і мир»)

Проблема сімейного щастя і взаємини членів семи розкривається в романі «Війна і світ» на прикладі декількох аристократичних сімейств. Л. Н. Толстой показує, як сімейні устої і традиції впливають на формування характерів членів сім’ї і як уживаються люди з різними темпераментами і поглядами.

Сім’я Курагиных – антипод Ростових. Це дуже багаті і впливові люди, але от душі у них черстві. Впливовості домагалося не одне покоління Курагиных, причому не добрими справами, а знайомствами і зв’язками з «потрібними» людьми. Сімейство порівняно невелике, складається з п’яти осіб: Василь і Аліна Курагины, Іполит, Анатоль і Олена.

Василь Сергійович Курагин – батько сімейства, чоловік років трохи більше 50-ти. Колись він займав важливу чиновницьку посаду і був знайомий навіть з імператрицею. Знайомства з впливовими особами уряду часто допомагають йому вирішувати важливі питання. Про громадських справах Василь Сергійович особливо не переймається.

Курагин вміє розташовувати до себе людей, переконувати їх. Для нього не проблема заслужити довіру. Свої таланти чоловік використовує в корисливих цілях. Тим не менш, в його родині все це не діє. Діти практично не слухаються батька.

Образ Аліни Курагиной розкрито в романі дуже скупо. Автор розповідає, що це повна жінка, яка не відрізняється ні розумом, ні красою. Аліна заздрить своїй дочці Олені, вірніше, її красі. Ці почуття гризуть серце і душу жінки.

Іполит Курагин – син Василя і Аліни. Він служить секретарем в посольстві. Природа не нагородила Іполита привабливою зовнішністю, як його брата і сестру. Спокійний темперамент, чемність, уміння стримувати себе і таланти до мов допомагають чоловікові в службі. Він знає французьку і англійську, але в іншому розумом не відрізняється. Про віці Іполита Л. Н. Толстой не говорить.

Анатоль Курагин – молодший син. Про вік цього героя Толстой говорить коротко: «молодий чоловік». Анатоль – повна протилежність брата за темпераментом. Він створює чимало проблем свого батька. Хлопець веде розгульне життя, вважаючи її проявом розкоші. Він марнотратять стан батька в п’янках і карткових іграх. Василь Курагин намагається виправити свого сина, відправляє його на навчання до Франції, але вчитися хлопець не бажає, тому спроба результатом не увінчалася.

Анатоль не любить маніпулювати людьми, грати з почуттями дівчат. Він «завойовує» серце Наташі Ростової лише для того, щоб розважитися, розірвавши її заручини з Андрієм Болконским. Після Наташі була пропозиція Марі Болконской, яка була вигідною партією. Але Анатоль отримав відмову, так як помітили його інтерес до прислуги.

Деякий час герой перебував на військовій службі, яка закінчилася для нього ампутацією ноги. Після операції Анатоль довго не міг прийти в себе, подальша його доля не відома.

Дочка Курагиных Олена прекрасна зовні. Витончена фігура і витончені риси обличчя роблять її ласим шматочком для чоловіків. Олена дурна, але вміє подати себе, поетом навколишні впевнені: перед ними дівчина з неабияким розумом.

Багатство для героїні на першому місці, тому дівчина виходить заміж за П’єра Безухова. Любов до чоловіка вона не відчуває зовсім. Після весілля вона навіть не думає залишити розгульний спосіб життя. Досить довго вона переконувала чоловіка у своїй вірності. Через деякий час П’єр дізнається, що дружина йому зраджує. Олену ж ні крапельки не мучать докори сумління. Вона цінує В людях зовнішність, тому товстий П’єр незабаром набрид їй. Щоб отримати розлучення жінка навіть готова стати католичкою. Зробити цього вона не встигла, так як раптово померла, ймовірно із-за спроби перервати вагітність.

Члени сімейства Курагиных дурні і душевно черстві, що і стало причиною їх нещасливих доль.