Сила чи безсилля? Гармонія або дисгармонія в природі? (за повістю Хемінгуея «Старий і море»)

Новизною у повісті «Старий і море» Ернеста Хемінгуея можна назвати те, що людина-трудівник бачить у своїй праці покликання. Головний герой Сантьяго вважає, що народжений бути рибалкою, як риба народилася бути рибою.

Повість починається з моменту, коли герой уже старий і багато чого побачив. Море він знав, як давнього друга, поважав і любив його. І навіть якщо воно не давало йому дарів у вигляді риби, Сантьяго сприймав це як прояв його характеру. Природа прихильна до людини, але її дарунки треба приймати з вдячністю – так вважає рибак.

Сантьяго настільки зріднився з природою, що навіть його очі кольору моря. У ньому є природна сила, і тому він відчуває себе рівним іншим істотам природи. Піймавши марліна, він звертається до нього з повагою і любов’ю. Однак Сантьяго – рибак, і тому повинен вбити рибу.

Головний герой перебуває в гармонії з природою настільки, що навіть зірки вважає живими істотами. Він думає про те, що як добре, що люди хоча б не повинні вбивати зірки і сонце. Рибу йому теж шкода, але він повинен її ловити, щоб вижити. До марлину, якого він зловив, старий ставиться з повагою і любов’ю.

Сила старого показана максимально природно. Він знає, що вже багато разів довів свою мужність в море. І це було звичайним явищем для людини його професії. Випробування загартували душу досвідченого рибалки, навчили боротися до кінця. Тому Сантьяго вважає, що людину можна знищити, але не можна перемогти.

В основі повісті лежить епізод з життя головного героя, коли він протягом 84 днів не міг зловити рибу. Інші рибалки стали називати його невдахою і вважали його невдачу проявом безсилля. Але Сантьяго вірив в себе, в тому числі завдяки підтримці друга Манолина. І на 85 день він знову вийшов в море. Через деякий час йому вдалося зловити велику рибу, але витягти її не виходило. Марлін пручався, виявляючи природну силу, але і рибак був сильний. Його сила була не тільки фізичної, а й моральної.

Автор детально описує випробування старого в море. Описи короткі, але точні настільки, що читачам здається, що вони перебувають разом з героєм у його човні і спостерігають за кожним його рухом, чують його думки про життя. Старий багато розмірковує, бачить в світі гармонію. Він шкодує всіх морських істот, але також піклується і про себе. Щоб вижити, він живиться сирою рибою, щоб втілити свою мрію, ловить марліна. Сантьяго проявляє справжню силу духу, стійкість, навіть відчуваючи сильний біль в руці, не відпускає рибу. Волосінь ріже йому руку, але старий не здається. Він не може так вчинити, не може визнати себе переможеним. І не тільки заради себе, але заради хлопчика Манолина рибак бореться з рибою.

Герой доводить свою силу, коли відганяє акул від риби, ризикуючи собою. Він обмежений у засобах захисту, і, на жаль, акули з’їдають м’ясо марліна. Але і тоді Сантьяго не кидає свою здобич, а витягує на берег її скелет. Так він доводить, що його праці не були повністю марними, він зумів зловити велику рибу.

В образі Сантьяго Ернест Хемінгуей показує силу людського духу і гармонію людини і природи.