Шкільні роки моєї бабусі

Я розглядаю стару, пожовклу фотографію. На тлі шкільної дошки — клас, тридцять учнів з учителем. Хлопцям років тринадцять-чотирнадцять, перший ряд розташувався на підлозі. У другому ряду скраю сидить дівчинка з важкими косами, світлими очима і круглим обличчям. Вона соромливо посміхається. Це моя бабуся. Нещодавно відгриміла війна, у хлопців дуже проста, скромна одяг, на ногах валянки, піонерські краватки закріплені затискачами. Обличчя учнів усміхнені, світлі.

Бабуся розповідала, що після війни життя була дуже важкою, харчувалися погано, в школі вона часто була голодною. Жили вони з мамою в однокімнатній напівпідвальній квартирі, куди заселили ще дві сім’ї. Мені складно уявити, як можна жити в таких умовах. Бабуся говорила, що сідала за уроки пізно ввечері, коли всі йшли після вечері з кухні і вкладалися спати. Вона застеляв кухонний стіл газетою і розкладала свої підручники і зошити. Для навчання, можна сказати, теж умов не було, але бабусю виручала хороша пам’ять. Коли наставав тепло, вона йшла займатися у двір. Там, на лавці, і готувалася до іспитів.

Бабусиної пристрастю з дитинства на все життя були книги. Вона сама навчилася читати з шести років. Знайти для читання цікаву книгу було для неї щастям. Одного разу їй дали на одну ніч Майн Ріда «Вершник без голови». Разом з подружкою вони по черзі читали цю книгу всю ніч. Звичайно, не приготувалися до уроків, отримали двійки, але ні про що не шкодували. Головне, вони поринули в незвичайний світ захоплюючих пригод, яскравий світ, далекий від нудної реальності. Любов до книги бабуся передала мамі, а вона мені в дитинстві читала прекрасні казки, водила мене в бібліотеку.

З усіх шкільних предметів найбільше бабуся любила літературу. Найдорожчим автором був для неї Пушкін. Вона дуже багато знала напам’ять його віршів. На іспиті з літератури у восьмому класі вчитель був здивований її знанням «Онєгіна». Майже весь роман у віршах вона знала напам’ять. Все життя бабуся багато читала про Пушкіна. Її знань вистачило б на добру біографічну книгу. Цікавила її також історія, особливо історія Росії. Протягом усього життя вона захоплено читала історичні повісті і романи.

Після восьмого класу бабуся надійшла в педагогічне училище. Це визначило її подальший шлях. Все життя вона пропрацювала в школі. Вона була дуже хорошою вчителькою. Більше її немає з нами. Мені не вистачає її любові і мудрих порад.