Що значить справжня доброта?

Доброта і жорстокість – це два моральних полюси життя. Але життя – це не старий чорно-білий фільм, де чітко видно межу між добрими і злими персонажами. Кожна людина має як позитивні, так і негативні риси характеру, саме це робить нас унікальними. Немає істинно злих людей, рівно як і істинно добрих в нашому світі.

Прикладом щирої доброти для мене служить мати Тереза, яка навіть зарахована до лику святих за свою доброту. Але це, скоріше, виняток, ніж правило. Що ж таке справжня доброта?

Ми звикли, що в літературі перемагає добро. Це дає нам силу й віру в майбутнє. Конфуцій стверджував, що «всі люди народжуються добрими». Чи є приклади істинної доброти в російській класичній літературі?

Найбільш яскравим є образ Ієшуа Га-Ноцрі з роману М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита». Філософія цієї людини полягала в тому, що всі люди є добрими, тільки жорстоке ставлення робить з них нелюдських створінь. Навіть жорстокість проявили до нього самого вважаються добрими. Це і кат, і навіть Юда. Ієшуа навіть був готовий піти на власну смерть, але не зміг відмовитися від безмежної віри в добро.

Булгаков проповідує істину, що добро може породити добро, але ніяк не жорстокість. Прикладом цього є Понтій Пілат, який виніс смертний вирок Ієшуа через боягузтво. Він розуміє, що чинить несправедливо, але закон важливіше моральних якостей. Смерть Ієшуа стає непосильним тягарем для совісті Пілата, він у пориві відчаю навіть наказує вбити Іуду. Але жорстокість заради відновлення справедливості теж не приносить йому полегшення. Жорстокість не може стати засобом для істинної доброти, тільки внутрішня сила і віра в людину дозволяють торжествованию справедливості.

У романі «Злочин і покарання» втіленням справжньої доброти є Соня Мармеладова. Дівчина торгує своїм тілом, а це значить, що вона відмовляється від себе в ім’я своєї сім’ї, яка цього не заслуговує. Ці незгоди не роблять Соню жорстокою, вона навпаки переповнений співчуттям. Коли героїня роману зустрічає Раскольникова, вона допомагає йому встати на шлях істинний і врятувати душу. Співчуття – найкращий іспит, який допомагає зробити людину великодушним.

Істинна доброта – якість, яка ніколи не застаріє, адже завжди і в усі часи воно буде цінуватися серед людей. Бути по-справжньому добрим – означає нікого не зраджувати, вміти співчувати і просто любити людей. Мені здається, що якщо людина любить людей, то він вже добрий, тому що складно заподіювати духовну чи фізичну біль тим, кого по-справжньому любиш.