Що значить бути справжньою людиною? (за оповіданням Шолохова «Доля людини»)

Талановитий російський письменник Михайло Шолохов в оповіданні «Доля людини» розглядає одне з найважливіших питань: що значить бути справжньою людиною?

Питання моральності дуже хвилювали автора, він прагнув зробити своїх читачів піднесеніше, морально чистішим. Хто ж він – справжній чоловік? Кожен народжений в образі людини має право називати себе так? Михайло Шолохов вважав, що тільки люди з величезною душею і чистим серцем мають таке право.

Головний герой Андрій Соколов – яскравий приклад справжньої людини. Щоб у цьому переконатися, розглянемо деякі ситуації його життя. Після громадянської війни герой залишається абсолютно самотньою. Але він знаходить хорошу дівчину, яка пізніше стане його мудрою дружиною. Через деякий час вони побудують будинок, матимуть трьох діточок. І, здається, життя колись самотніх людей стала щасливою, але руйнує гармонію війна. Андрія забирають на фронт, а сім’я залишається без голови.

Доля постійно випробовує героя на моральну стійкість. Мотив випробувань відомий ще у фольклорі, коли головний герой гартував характер, пройшовши завдання.

Автор не намагається ідеалізувати Соколова, але показує, що ця людина завжди намагається вчинити правильно. В молодості Андрій мав крутий норов, міг і випити понад норми, але завжди цінував до собі доброту. Коли герой приходив додому напідпитку, мудра дружина не докоряла йому, а тихо вкладала спати, і лише вранці просила, щоб він більше не робив. Андрію ставало соромно, і він намагався більше не засмучувати дружину. Чоловік дуже цінував мудрість цієї спокійної жінки.

Коли Соколов намагався виручити товаришів, він потрапляє в полон. Людей утримували у старої церкви, щоб потім допитати. Перебуваючи там, Андрій випадково почув розмову незнайомих людей, один з яких хотів донести на товариша по службі. Найбільше герой не терпів несправедливості, тому не залишився байдужим до ситуації. Щоб урятувати невинну людину, чоловік чинить самосуд над зрадником. Йому це далося нелегко, але іншого виходу він не бачив.

Будучи в таборі для військовополонених, Андрій, як і всі, працював у кам’яному кар’єрі. Він не став мовчки терпіти, що німці вимагають від виснажених людей занадто великий виробітку за день. І одного разу він про це сказав іншим «каторжани». Однак серед них виявився донощик, та Андрія викликали до коменданта. У розмові з жорстоким начальником табору Андрій проявив незвичайну сміливість і витримку. Він не став пити за перемогу ворога, але випив три рази, не закушуючи, за свою нещасну долю. Виснажений від голоду людина при цьому втримався на ногах, не втративши гідності. Здивований комендант табору помилував хороброго воїна і дав хліба з салом.

Чому навіть ворог оцінив такий вчинок героя? Він просто звик, що люди від страждань втрачають людське обличчя, а Соколов залишився справжньою людиною.

Дуже гуманним вчинком героя стало рішення допомогти бідному хлопчикові Вані. Герой не просто вижив після війни, але і допоміг це зробити дитині.

Михайло Шолохов в оповіданні показує нам справжню людину в образі Андрія Соколова.