Що важливіше: співчуття чи реальна допомога?

І реальна допомога, і співчуття – це всі сторони одного прекрасного морального якості – чуйності. Я вважаю, що та допомога, і співчуття важливі одночасно. Коли можна фізично допомогти людині вирішити складну проблему в його житті, то слід намагатися це робити. Але буває так, що можливо тільки морально підтримати людину, поспівчувати йому, а не запропонувати якісь виходи для вирішення складної життєвої ситуації. Людина потребує емоційної підтримки, включеність іншої людини в проблему допомагає не відчувати себе самотнім. А як чинили літературні герої? Як вони оцінювали різні сторони чуйності?

В оповіданні А. Купріна «Чудесний доктор» в центрі знаходиться сім’я Мерцаловых. Їх життя важко назвати легкою: вони голодують, у них немає достатньої суми грошей, щоб оплатити навіть дрова. Коли хворіє донька Марійка, батькові нічого не залишається, як поскаржитися на життя перехожому. Цей чоловік виявився лікарем. Його обов’язок був – надати реальну допомогу дівчинці, адже в іншому випадку вона могла б померти.

З іншого боку, якщо б цей перехожий просто поспівчував би бідному батькові сімейства Мерцаловых, то сталася б біда. Але для доктора головною метою є рятувати людські життя. Найбільше вражає чуйність цього чудесного людини: він не тільки не взяв гроші за допомогу, а сам надав родині матеріальну допомогу. Сьогодні ми навряд чи зустрінемо схожих людей. Купрін переконаний, що якщо можна допомогти людині, то неодмінно треба це робити.

У романі Достоєвського «Злочин і покарання» на перший план виходить співчуття, так як всі герої пройшли через це почуття. Співчуття допомогло Сонечки Мармеладовой зрозуміти і пробачити Раскольникова, надати йому моральну підтримку, якої він так потребував. Це почуття врятувало душу людини. А реальну допомогу надав Родіон сім’ї Мармеладовых, коли віддав їм останні гроші, тому що вони були потрібніші.

Письменники однаково розцінювали як співчуття, так і реальну допомогу. Людина вміє допомагати іншим людям, в цьому основна мета його існування. Яка це допомога, фізична або матеріальна, кожен вирішує сам у силу своїх можливостей. Головне, щоб прийняте рішення було правильним і допомогло врятувати чиїсь думки або навіть життя. Я теж не можу вибрати з двох цих понять більш важливе: вони для мене рівнозначні.