Що таке внутрішній світ людини?

Внутрішній світ людини складають його переживання, спогади, знання про навколишній світ, його світогляд і його творчі нахили та інтереси. Внутрішній світ людини суто індивідуальний, наповненість цього світу визначається знову ж індивідуальністю. Так уподобання в музиці, літературі, живопису у кожного свої і завжди чимось відрізняються від уподобань іншої людини. Наповненість внутрішнього світу часто зумовлена об’єктивними обставинами: місцевістю, де людина живе; вихованням в сім’ї; обмеженнями, викликаними хворобою і т. д.

В оповіданні Варлама Шаламова «Дитячі картинки» розкривається внутрішній світ хлопчика в його малюнках. Юний художник був дуже реалістичний, він малював те, що бачив у повсякденному житті. Замість казкових сюжетів, його творчість присвячена зображенню парканів з колючим дротом, вишок з вартовими, солдатів з автоматами і вівчарок. Разом з тим він тразил і яскраві фарби північного неба, зелень літа, чорно-білу зиму. Хлопчик жив у північному містечку, жителі якого працювали на зоні, і нічого іншого більше не виделчто і зумовило суворість його внутрішнього світу.

В оповіданні Анатолія Алексіна про дівчинку і ляльку розкривається внутрішній світ шестирічної дівчинки, яка одержима бажанням панувати над людьми. Її гри з ляльками говорять про її бажання повного підпорядкування собі інших людей. Мама дівчинки намагалася їй пояснити, що таке бажання образливо. Адже підпорядкування засноване на повазі і визнанні авторитету. Дівчинка ж від своєї нерозвиненості, від невпевненості в собі мріє про безмежної влади. Вона, відчуваючи в житті страх перед тваринами, в грі бере реванш: тварини підкоряються їй. Автор розкриває в прагненні девоки панувати над усіма обмеженість її внутрішнього світу. Звичайно, дитину вибачають комплекси, надто юний вік і можливий вплив оточуючих на її егоїстичне світосприйняття. Тим не менш внутрішній світ дівчинки далекий від гармонійності.

А от героїня А. В. Солженіцина в повісті «Матрьонін двір» є прикладом багатого внутрішнього світу. Вона неосвічена, але її світосприйняття далеко від усілякого егоїзму. Вона так добра і безкорислива, що це з лишком відшкодовує їй відсутність освіти. Вона розуміє в житті найголовніше. Це ставлення до ближнього, яке дозволяє її називати праведником, без якого не стоїть село.

Підводячи підсумок в міркуванні про внутрішній світ людини, можна стверджувати, що внутрішній світ з усіма його складовими обов’язково виражається у ставленні до людей і до світу. І з цього ставлення можна судити про його багатство або бідність.