Що таке людяність?

Людяність — якість з області моралі, і включає в себе поважне і співчутливе ставлення до людей, а також гуманне, дбайливе ставлення до тварин і всій природі.

Віктор Астаф’єв оповідає у своєму оповіданні «Гуси в ополонці» про людяного вчинку хлопчиків, які врятували гусячу сім’ю, що потрапила в пастку. Побачивши загибель гусеня, хлопці зрозуміли, що птахів терміново треба виручати. Виручати вирішили способом ризикованим, іншим — не виходило. Наймолодшому хлопчику довелося повзти по тонкому льоду, щоб звільнити гусей з пастки. Ризик був смертельним, лід міг тріснути. Але птахи були безпорадні в біді, і хлопці не могли спостерігати їх загибель і діяти.

І в житті є багато людей, що намагаються якось допомогти безпритульним тваринам. Хтось організує притулки для них, хтось приносить корм, перераховує гроші. Це теж прояв людяності.

Але трапляється нелюдське ставлення не тільки до тварин, але і людей. В оповіданні Бориса Васильєва «Експонат №» піонери для шкільного музею крадуть у сліпої жінки листи сина, загиблого на війні. Ці листи, були ниточкою, яка пов’язувала її з сином. Позбувшись цих листів, мати знову переживає смерть сина. Якщо до цього сліпі були її очі і слух був поганим, то з втратою дорогих листів її сліпота і глухота вразили її душу. Вчинок дітей був безсердечний і нелюдський.

К. Р. Паустовський в оповіданні «Телеграма» описує історію нелюдського ставлення до матері. Дочка Катерини Петрівни Настя живе далеко, не пише, час від часу посилає гроші. Але ж матері важливо спілкування з дочкою, а не гроші. Провідати матір вона ніяк не збереться, столична життя, робота забирають багато часу. Дочка навіть не прочитала листа Катерини Петрівни про недугу, їй було ніколи. У підсумку вона не встигає попрощатися з матір’ю, не встигає на похорон. Ніч вона проводить в порожньому будинку в запізнілому і гіркому каятті. І таке ставлення до матері в нашому житті зустрічається часто.

Так що ж означає людяність у нашому суспільстві? Людяність робить відносини людей більш теплими, тому що вона не допускає неповаги і безсердечності. Людяність тому і людяність, що свідомо віддає пріоритет розуму в ставленні до людей і до природи, а не звіриним інстинктам, заснованим на самозбереження.