Що спільного між мрією і реальністю?

Мрія і реальність – дві грані людського буття. На перший погляд здається, що це два абсолютно різних поняття. Насправді, у них є кілька точок дотику, які можна помітити, спостерігаючи за мріями літературних героїв і за людьми, які нас оточують.

Мрію та реальність об’єднують спільні образи. Наприклад, людина мріє про власне житло. Образ будинку він бере з реальності, а вже уява перетворює звичайний будинок в ідеальний для конкретної людини. Згадаймо Миколи з оповідання А. П. Чехова «Агрус». Чоловік мріє про власну заміській садибі. Звідки такі прагнення?

Відповідь проста: герой провів дитинство у батьківському «именушке». Батьківський будинок відібрали за борги, але він скрашивал спогади дорослої Миколи про прекрасну пору, тому, живучи в тісній квартирі, Микола не відчував себе щасливим. Герой перечитував оголошення про продаж маєтків в газетах і уявляв, як колись стане господарем прекрасного саду з квітами і фруктами, а балкон його житла буде виходити на ставок. Газетні оголошення допомагали домалювати ідеальну картинку. Мрія змусила чоловіка важко працювати і навіть пожертвувати любов’ю. Нарешті, він придбав заповітну садибу. І хоч вона виявилася не такою, як малювала уява, чоловік насолоджувався життям у придбаному будинку.

Цей приклад показує, що джерелом мрій є навколишній світ. Людина підсвідомо чіпляється за приємні моменти свого життя, а потім намагається відтворити їх спочатку в уяві, а потім в реальності. Але потрібно бути готовим до того, що не завжди мрії втілюються так, як хочеться.

Мрія може так і залишитися ілюзією, а може стати частиною реальності. Герой оповідання І. Купріна «Гранатовий браслет» Жовтків мріяв про те, щоб Віра Миколаївна відповіла йому взаємністю. Він стежив за нею, надсилав листи, подарунки. Але ці спроби не увінчалися успіхом. Кохана так і залишилася в мріях, адже в її реальності не було місця залицяльникові: жінка була заміжня. Образ коханої жінки Р. С. Жовтків взяв з дійсності. Однак мрії стали тією завісою, яка закрила очі героя на дійсність. Він помічав лише прекрасну жінку, вважаючи її ідеальною. Жовтків майже не думав про чоловіка коханої. У цьому випадку, між мареннями та реальністю мало спільного. Жовтків загинув, коли усвідомив, що відносини з Вірою Миколаївною – прекрасна ілюзія, якій не судилося збутися.

Так І. Купрін показав, що мрія може зруйнувати людину, якщо вона надто віддалена від реальності.

Можна зробити висновок, що реальність – грунт для мрії. Ці різні сторони людського світу, але вони тісно пов’язані загальними образами. Іноді мрії дуже далекі від дійсності. Такі мрії можуть стати для людини фатальними.