Що означає бути «вдячним сином»?

Подяка – вдячність комусь за доброту, увагу. Часто так називають і слова, що виражають цю вдячність. Існує також сталий вираз «вдячний син». Що ж воно означає?

По-перше, думаю, варто зазначити, що слово «син» в зазначеному словосполучення вживається в широкому розумінні: не тільки як кровний родич, але і як громадянин, патріот. В обох випадках воно означає людину, яка вміє цінувати те, що йому дають, приймати це з вдячністю. «Вдячний син» ніколи не образить батьків, буде розділяти з ними і радість, і горе. Він не коли не зрадить Батьківщину, завжди буде готовий стати на його захист.

В літературі є чимало героїв, яких ми можемо назвати «вдячними» або «невдячні сини». Звернемося до цих прикладів, щоб відповісти на поставлене питання. Головний герой хрестоматійного твору В. С. Тургенєва «Батьки і діти» Аркадій Кірсанов з повагою до свого батька. Микола Кірсанов один виховував сина, намагався зробити так, щоб Аркадій ні в чому не потребував. Молодий чоловік вступив в університет, а після його закінчення повернувся додому.

Вже у сцені зустрічі Кирсановых на вокзалі можемо помітити, з яким трепетом син ставиться до батька. Він розпитує про останні новини, хвилюється, скільки батько чекав на вокзалі. Аркадій не вміє висловлювати подяку словами, але виявляє її у вчинках. Син іноді зауважує, що батько каже щось безглузде, смішне, але реагує на це по-доброму.

Аркадій Кірсанов – приклад «вдячного сина». Багатьом варто було б повчитися у нього поважати і цінувати батьків.

Контрастним до образу Миколи Кірсанова є Дуня з твору А. С. Пушкіна «Станційний доглядач». Дівчина жила з батьком Самсоном Вариным. Він, як і Кірсанов, виховував доньку сам. Самсон душі не чув у своїй кровинушке. Дуня теж любила батька, але її засліпила раптова закоханість у молодого офіцера. Дівчина втекла з ним, вийшла заміж. У батька героїня не питала благословення, вона навіть не розповіла, де живе. Самсон сам розшукав доньку, але його виштовхали з її будинку.

Дуня сховала свою любов до батька глибоко в серці, придавила її скороминущим захопленням і тягою до заможного життя. Подяки за виховання, турботу, любов вона теж не відчувала. Одумалася героїня занадто пізно: батько вже помер.

Приклад головної героїні твору «Станційний доглядач» показує, що «вдячні сини і дочки» відрізняються від «невдячних» і яка розплата за «невдячність».

Безліч прикладів синів вдячних Батьківщині можна знайти в романі Л. Н. Толстого «Війна і мир». П’єр Безухов, Андрій Болконський, Наташа Ростова – все вони любили Рідний край, доклали зусиль для його звільнення.

Можна зробити висновок, що «вдячний син» – той, хто вміє визнавати роль батьків, Вітчизни в його житті, цінувати її і доводити це не тільки словами, а й вчинками.