Що найдорожче на світі?

На це питання, кожен може відповісти по-своєму, в залежності від своїх уподобань. Одному найдорожче власна життя, інший честь ставить вище за життя, дуже багато найбільше дорожать здоров’ям. Ще більше людей вважають найдорожчим своїх дітей і онуків. Для героїчної натури цінніше всього Батьківщина, для обивателя — власне благополуччя. Закохані молодики не дорожать нічим, крім своєї любові. Авантюрним натурам життя без пригод — не життя. Творчим людям без самовираження теж життя не миле, як і справжньому вченому — без відкриттів.

Але об’єктивно — що найдорожче? І чи всім це сподобається?

Безумовно, кожна нормальна людина дорожить своїм життям, здоров’ям, сім’єю, Батьківщиною, любов’ю, якщо така є. Протягом життя людини змінюються його переваги.

На якомусь відрізку важливіше всього були для нього гроші, але критична ситуація показує йому, що він помилявся. Відбувається переоцінка цінностей, і він розуміє, що найдорожче для нього тепер мир у душі і чиста совість.

Війна несе багато горя і руйнувань. Люди, що пережили війну, в більшості своїй найдорожчим вважають мирне небо, можливість творчої праці, просте тихе щастя в родині. Мрії про багатство і славу навіть гордецам, спробувала трагічність війни, здаються порожніми.

Життя — це Божественний дар людині. Люди цінують і люблять цей дар. Заради життя віддають останні гроші, в екстремальній ситуації роблять, здавалося б, неможливе. Буває, життя заради йдуть на угоду з совістю. Так трапляється на війні: людина, щоб зберегти життя, йде на зраду. У цьому випадку мати зрадника заздрить матері загиблого героя. Значить, дорожче людського життя самої по собі зміст цього життя. Добре ім’я і спокійна совість гинучого вище і цінніше просто фізіологічного існування, та ще обтяженого свідомістю вчиненого зради.

У нас прийнято бажати по кожному випадку людині здоров’я, підкреслюючи, що це — найголовніше. Хороше здоров’я, безумовно, — щедрий дар, і ставитися до нього легковажно, руйнувати курінням і непомірними випивкою — чорна невдячність. Однак є такі шанувальники здоров’я (не маю на увазі лікарів), у яких все життя підпорядкована цьому ідолу. Вони, звичайно, не п’ють, не курять, правильно харчуються, займаються спортом, йогою, аутотренінгом, обливаються холодною водою і сподіваються жити вічно. У підсумку, як усі смертні, вони хворіють і вмирають. Питання: на що була покладена життя?

Коли люди перетворюють дітей своїх ідолів, живуть тільки заради них, це теж призводить до розчарування. Адже розпещені діти, як правило, приносять батькам горе. Звичайно, дітей треба любити, але з розумом. Радують батьків діти в сім’ях, де суворі моральні правила, де діти бачать, що у батьків є за душею щось ще цінніше, ніж вони, їхні чада.

На підставі вищевикладеного напрошується висновок, що дорожче всього на світі цінності вищого порядку: любов до Батьківщини, чиста совість, мирне небо, творчу працю і т. д. Слава, гроші, успіх, здоров’я — все тлін, подобається це комусь чи ні.