Що будинок може розповісти про свого господаря?

У кожному домі є свої особливості, які відображають особистість господаря: його інтереси, спосіб життя, світогляд, ступінь розуму. Більш або менш проникливий людина може скласти думку про господаря будинку, побіжно оглянувши обстановку. Письменники часто описують будинок або квартиру в деталях, щоб таким чином показати характер героя.

Блискуче використав цей прийом Н.В. Гоголь у «Мертвих душах». Майстерно він описує поміщицькі будинки, що повністю відповідають образам їх господарів.

Візит Чичикова до Собакевичу супроводжується ретельним описом меблів і духу житла цього статечного господаря. Меблі під стати Собакевичу — міцна, вагома, некрасива, але міцно зроблена. Враження складалося таке, кожен зразок меблів у будинку іменує себе Собакевичем. Сам поміщик зовні нагадує ведмедя, якому властиві, як відомо, сила, грубість, незграбність. Такий будинок його.

Будинок Манілова разюче відрізняється від житла Собакевича. Манілов — повний захоплень мрійник, що, безумовно, позначилося на обстановці його будинку. Так як Манілов ніколи нічого не доводить до кінця, це позначається на всьому. У вітальні меблі до кінця не обтягнута тканиною, читається Маниловым протягом двох років книга незмінно відкрита на одній і тій же сторінці. Господар будинку по-справжньому не прагне щось зробити, для нього проблематично докласти до чогось зусилля, і будинок об’єктивно відображає його характер.

Скупість поміщика Плюшкіна, доходить до гротеску, що також накладає відбиток на місце проживання цього «оригіналу». Дивний замок Плюшкіна виглядає немічним інвалідом.

Так прийом опису житла персонажів допоміг Гоголю в створенні виразних образів його поеми.

В романі І. А. Гончарова «Обломів» теж дається опис кабінету Іллі Ілліча. Автор зазначає пилові дзеркала, стіни в павутині, килими в плямах, однак ці неприємні деталі відразу не помітиш. Спочатку кімната справляла враження чудово прибраній. Такий і господар, він час від часу зображує себе діяльним, але в сутності вражений лінню і апатією.

В житті, оглядаючи чию-небудь квартиру, ми без праці отримуємо уявлення про людину. Ретельний інтер’єр свідчить не тільки про смак людини, але і надмірне захоплення зовнішньою стороною життя. А скромна обстановка з великою кількістю книг говорить про господаря вдумливому, з багатим внутрішнім світом. Скільки людей, стільки і жител. Варіанти нескінченні.

Підводячи підсумок, можна сказати, що будинок не обмежується функцією житлового приміщення. Будинок та господар стають єдиним організмом, не даремно кажуть, що в рідному домі і стіни допомагають. Безумовно, будинок характеризує людину найкраще. Хочеш пізнати людину краще, побувай у нього вдома.