Селянська праця в поемі Некрасова «Мороз, Червоний ніс»

Праця – невід’ємна частина селянського побуту, тому Н. Некрасов описує його у багатьох творах, присвячених народу. Особливо колоритно сільська праця відтворений у поемі «Мороз, Червоний ніс».

Важка робота в селянській родині зазвичай лягає на плечі чоловіка. Так було і в сім’ї Прокла. Чоловік працював цілий рік. Навесні, влітку і восени він працював на полі, а взимку був візником. Прокл майже не бачив дітей і дружину, але терпів усі негаразди, адже знав, що йому треба годувати сім’ю. Роки важкої роботи принесли свої плоди – рідні чоловіка не бідували, у його будинку завжди були хліб і квас. Дружина Прокла теж не сиділа без діла. Влітку вона була помічницею чоловіка на полі, а взимку пряла.

Праця загартував Прокла, зробив його сильним. Він же став і причиною загибелі чоловіка. Селянин повинен був доставити товар, але застряг у снігу. Півдоби він не міг вибратися з полону. Коли ж звільнився, не кинув річ незакінченим. Він довіз товар до місця призначення, хоч відчував, як тіло то покривається ознобом, то впадає в жар. Чоловік пожертвував собою, щоб виконати роботу і стримати слово. Жертва виявилася невиправданою. Так Н. Некрасов показав, як селянська праця відбирав у людей життя.

Після смерті Прокла за важку роботу довелося взятися Дарині, дружині головного героя. Микола Олексійович розповідає, як жінка збирала урожай і рубала дрова. Косовиця давалася їй непросто, адже однієї пари рук недостатньо, щоб прибрати велике поле. Дарина повністю віддавалася роботі, як колись її чоловік. Ноги героїні відмовлялися стояти, а руки нили. Жінка не зупинялася, адже розуміла: якщо не збирає урожай, їсти буде нічого.

Польові роботи описані найбільш детально, адже саме вони були головним заняттям селян. Читач спостерігає за ними крізь сприйняття самотньої жінки. Її почуття перед косьбой двоякі: вдова радіє, що Господь послав хороший урожай, але, в той же час, розуміє, що одній буде важко «встигати». Н. Некрасов описує жнива, не упускаючи жодної деталі. Він розповідає, як кусаються оводи і мучить спрага, нагрівається серп, а сонце сліпить очі. Жито теж обдає жницу теплом, як з печі. Тим не менш, вона продовжує працювати, навіть бачачи кола перед очима.

Не менш важко було добути дрова. За ними потрібно було їхати в засніжений ліс. Дарина не хотіла залишати дітей. Мабуть, вона боялася, що колись, як і Прокл, не повернеться додому. Але робити було нічого. Молода вдова відправлялася в ліс, де щосили рубала дерева. Ця праця і згубив селянську душу: жінка замерзла в лісі.

Але не варто думати, що тільки праця вимучували людей і приносив горі. В одному з епізодів поеми Н. Некрасова «Мороз, Червоний ніс» Дарина згадує, як працювала на полі, коли був живий чоловік. Тоді вона була по-справжньому щаслива. Оточена любов’ю дітей та чоловіка, жінка працювала з легкістю.

У поемі «Мороз, Червоний ніс» тема селянського праці розкрита різнобічно. Автор показує, що робота годує простих людей, хоч такий «хліб» дається дуже непросто. Не приховує поет і те, що праця приносила в сім’ї горе.