Роль епіграфа до нарису Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту»

Епіграф у нарисі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту», а саме вираз «Першу пісеньку зашарівшись заспівати» має пряме відношення до твору. Воно, як ні що інше, показує непевний стан головної героїні, коли вона тільки починала йти «похилому» шляху.

Цей шлях починався саме з зраду дружину. Жінці довелося подолати хвилювання і пережити хвилини сорому. Але з кожною новою зустріччю з коханим, вона ставала дедалі впевненіше, що в кінці навіть зважилася на вбивство старшого Ізмайлова. Він практично застав Сергія на те, що той через вікно покидав кімнату тимчасово самотньої невістки. Старий жорстоко покарав свого прикажчика, і віддав розпорядження їхати за сином, щоб той приїхав і вирішив, що далі робити з загуляла дружиною. Але чоловік не встиг. «Улюблена» невістка, підсипала йому швидкодіючого отрути в гриби, і на ранок старого знайшли мертвим.

Це було цинічно і безжально, і все ж Катерина теж трохи переживала. Її тривога почалася посилюватися тоді, коли вона почала бачити великого кота на ліжку. Дівчина не могла пояснити його появу і зникнення. А головне, їй важко було зрозуміти, уві сні з’являвся кіт, чи наяву.

До вбивства Зиновія Борисовича, купчиха підготувалася заздалегідь. Адже їй давно стало зрозуміло, що жити колишнім життям вона більше не зможе. Вона хотіла бути разом тільки з Сергієм, і навіть мови не могло бути про те, щоб знову доведеться ділити пастель з ненависним чоловіком.

Піти на третє вбивство жінка довго не наважувалася. Племінник Зиновія Борисовича – Фєдя, хоч і претендував на отримання частини спадщини, але все ж жінка встигла до нього «прикипіти» душею. Вона доглядала за ним, і навіть давала ліки в призначені години.

І все ж купчиха пішла на поводу у коханця. Той довго вселяв їй про те, як вони можуть втратити все і залишитися в злиднях. І коштувала заради подальшої бідної життя знищують стільки народу і брати гріх на душу? Відповідь для неї був очевидний і вихід тільки один.

Сергій допомагав їй душити дитину. Обидва при цьому були впевнені, що і цього разу покарання їх мине. Але пара помилилася. Їх злочин побачив проходить повз чоловік і тут же коханців затримали.

Вже перебуваючи в ув’язненні, Катерина Львівна вирішується ще на один злочин. На цей раз, без єдиного докору совісті, жалю або іншого подібного почуття. Їй самій не хочеться жити, не хочеться терпіти приниження від колишнього коханця. Він зрадив її, і на очах у всіх обіймав молоденьку арештантку Сонетку. Дівчина не раз сміялася за спиною у колишньої купчихи, а Сергій прилюдно образив, «змішавши з брудом все їх спільне минуле.

Катерина не бажала просто сходити з шляху, що утворилася в неволі пари. Вона не могла дозволити їм разом радіти життю. Але і самою, після пережитого сорому і заподіяної болю, не хотілося залишатися в цьому світі. Купчиха зіштовхнула дівчину у воду, а слідом кинулася сама…

Автор підібрав найбільш відповідний епіграф до свого нарису. Саме він відображає, як спочатку важко було йти на угоду з совістю, і як врешті це вже не викликало душевних мук.