Роль дзеркал в оповіданні Андрєєва «Петька на дачі»

У творах Леоніда Андрєєва про дітей звучить біль і туга за маленької людини. Особливо це проявляється в оповіданні «Петька на дачі». Доля головного героя викликає співчуття читача та бажання допомогти. Таке завдання перед собою і ставив автор – звернути увагу суспільства на проблеми дітей з бідних сімей, дітей, позбавлених радощів дитинства.

Головний герой розповіді – ще маленький чоловічок, але вже дізнався, що таке виснажливий працю і байдужість оточуючих. Петька, так його звуть, працює учнем в перукарні, вульгарному і брудному приміщенні.

Леонід Андрєєв – майстер художньої деталі. Він умів коротко, але ємко дати характеристику явища чи предмета у творі в образній формі.

Образ великого міста займає важливе місце в оповіданні. Він представлений двома прикладами: перукарня і пейзаж за вікном.

Перукарня перебувала в неблагополучному районі. Клієнти були невибагливою публікою: п’яниці, підозрілі юнаки, розпущене жінки. В їх кварталі так же тулилися публічні будинки, створюючи особливий колорит. У приміщенні перукарні завжди було брудно: брудні простирадла, брудні руки працівників. На стінах і єдиною картині із зображенням голих жінок сиділи мухи.

Велику роль відіграє художня деталь з дзеркалами. У перукарні висіли два дзеркала: одне було з тріщиною, а друге – криве і тому потішне.

Дзеркало – важливий символ в оповіданні. Адже дзеркало має властивість відбивати в собі предмети дійсності. Тому не дивно, що в такому вульгарному і брудному приміщенні дзеркала або давали тріщину, або спотворювали зображення.

Одне дзеркало уособлювало людей, у житті яких було «тріщина». Таких було тут багато, які втратили сенс існування. В сім’ї Петьки теж була «тріщина». Його виховує одна мати, яка вимушена віддати сина в учні перукаря, щоб в старості її було кому опікуватися.

А інше дзеркало з кривим відображенням уособлювало спотворене сприйняття життя городянами. Вони жили за дикими законами жорстокого міста: заробляли гроші, які потім прогулювали і пропивали. Єдиною розвагою для багатьох ставали вуличні бійки. Навіть діти, такі як Миколка, вже пізнали смак насильства і розпусти. Хлопчик курив, пив горілку, лаявся і бігав дивитися на бійки. Він став продуктом збоченого суспільства, бо не знав нічого іншого. Головний герой ще має шанс знайти краще місце, але сам вже починає думати, що скоро стане таким, як приятель Миколка.

У творі зображені два протилежні світи: світ міста та дачі. Дзеркала використовуються в обох випадках. У перукарні є два дзеркала, кожне з дефектом, натякаючи на вади міського суспільства. На дачі образ дзеркала з’являється в іншому сенсі. Чиста річка здається героєві схожою на дзеркало. Тепер ця художня деталь набуває позитивний підтекст, натякаючи, що світ дачі більше підходить для дітей, ніж перший світ.