Реальне і фантастичне в розповіді Бажова «Мідної гори Господиня»

Події оповіді П. Бажова «Мідної гори Господиня» розвиваються у двох світах: реальному і фантастичному. Вони тісно взаємопов’язані, так як герої твору «потрапляють» в чужі для себе світи. Примітно, що Господиня може вільно перебувати в людському світі, а ось людина потрапляє в царство малахитницы тільки з її дозволу і під її наглядом.

Спочатку автор описує звичайне для читача подія: двоє працівників заводу спускаються до підніжжя гори, щоб подивитися на траву. Ми розуміємо, що перед нами звичайні селяни. Коли один з товаришів засинає, другий зауважує красиву дівчину неподалік від гори. Так автор поступово переходить до фантастичного плану твору. Красуня виявляється Хазяйкою Мідної гори. Вона заводить бесіду з незваним гостем. Ось тут-то і починаються чудеса. Степан зауважує ящірок, а потім з подивом дізнається, що це слуги малахитницы. Вони слухаються її, розуміючи навіть без слів. Потім ж сама Господиня перетворюється в ящірку.

Після першої зустрічі з чарівною красунею Степан повертається на завод. Цей епізод зображено в реалістичному плані. В ньому автор розкриває тему кріпацтва. Читач може спостерігати, як жили люди, підлеглі панові. Робочий день селян починається із зустрічі з прикажчиком, якого люди дуже бояться. Вони прекрасно знають, що ця людина може принести горе не тільки їм, але і їхнім сім’ям. До прикажчика звертається Степан Петрович, розповідаючи про прохання Господині мідної гори. «Задушливій козел» сприймає це як п’яний або божевільний лемент. Хлопця карають: приковують ланцюгом і наказують виконати подвійний урок. Покарання цілком реальне.

В печері знову починаються чудеса: малахиты самі сипляться до ніг хлопця, а потім з’являється Господиня. Тепер читач разом зі Степаном потрапляє в її царство. Все тут здається йому чарівним: кімнати з алмазами і малахитами, величезні запаси руди. Малахитница запитує хлопця, чи візьме він її в дружини, але він відмовляється. Господиня обіцяє йому свободу і передає велику скриньку з коштовностями для Настусі. У людському світі малахітова шкатулка чудесним чином стає маленькою. Сцена прощання Степана і Господині також фантастична. Дівчина роняє сльози, а вони перетворюються на дорогоцінні камені.

Після другої зустрічі хлопець знову повертається в реальний світ, але дива не припиняються. Малахитница допомагає йому видобувати дорогоцінні камені і руду. У людському світі панує жадібність, тому для отримання свободи Степану Петровичу доводиться виконувати примхи пана. Після того, як герой бере у Господині великий малахітовий камінь, вона не допомагає не так охоче.

Смерть головного героя зображена у фантастичному плані. Він помирає неподалік від Мідної гори. Біля його тіла селяни помічають велику ящірку. В руці Степан тримає дорогоцінні камені-сльози, які розсипаються, як тільки їх намагаються дістати.

Переплетіння реального і фантастичного допомагає авторові показати кріпацтво зсередини, а також нагадати читачеві, що жарти з нечистою силою добром не закінчуються.