Радищев: подорож з Петербурга в Москву – читаємо короткий зміст по главам, хто головні герої повісті

Російському селянству присвячувалося багато творів. Деякі автори прославляли село, інші намагалися знайти правду далі вікон блискучих палаців Петербурга. Найбільш правдивим твором кінця XVIII століття є «Подорож з Петербурга в Москву». Оповідання пройняте вагою положення кріпосного селянства.

Ким написано твір

Радищев А. Н. народився 20 серпня 1749 року у Верхньому Аблязово Саратовської губернії. Дитячі роки пройшли під наглядом батька. Той володів маєтком на території Калузької губернії.

Освіта

Початкове навчання велося по часослову і Псалтиря, але батько, який добре володіє парою іноземних мов, міг передати частину знань синові.

У 1756 майбутній письменник був доручений дядька по матері, який доводився рідним братом першому ректору Московського університету. Близькість до вчених кіл дала можливість навчатися у видатних викладачів гімназії.

Через шість років Радищев отримує титул пажа при Катерині II, наступне місце навчання – Пажеський корпус. Тут не вчили розкривати таємниці природи, навпаки – рабськи прислужувати імператорської особи.

З 1766 року – студент Лейпцігського університету (Німеччина), навчався права. Європа долучила юнака до вільнодумству.

Служба

Повернувшись на Батьківщину, Олександр Миколайович обіймав посади титулярного радника, обер-аудитора при генералові Брюса, службовця Комерц-колегії. Працівник Петербурзької митниці, через 10 років (1790) він став її начальником. Там же зародилися перші відгомони майбутнього твору, а головні герої повинні були показати бедственность становища селянського населення.

Літературна, видавнича терені

Радищев працював над перекладами іноземних класиків, анонімно друкувався в журналі «Живописець». Розквіт ідей свободи і незалежності (американська і французька революції) створили сприятливі умови для твору усього життя Радищева – «Подорож з Петербурга в Москву» (травень 1790 року). Автор написав про жорстокості кріпосного права, висвітлив сумні сторінки суспільному житті тодішньої імперії.

Подальша доля

За антиурядову діяльність і «замах на государеве здоров’я» Радищева чекала страта через повішення. Будь вона виконана, ніхто б не дізнався, ким написано «Подорож з Петербурга в Москву». Остаточний вирок передбачав 10-річну посилання.

Був учасником законодавчої комісії, але підірване здоров’я перервало життя великого державного діяча на п’ятдесят третьому році життя (12 вересня 1802 року). За однією з версій, він не оговтався після випалу эполет старшого сина, інші вказують на природну смерть, про чим повідомляють письмові джерела.

Цікаво ! Після прочитання твору імператриця Катерина II була настільки обурена нахабством Олександра Миколайовича, що сказала такі слова: «Бунтівник гірше Пугачова! Той, хоч царем прикинувся, монархічний лад сповідував, а цей революцією надумав на Русі вчинити республіку». Це говорить про те, що жанр твору не припав до душі правлячої особи.

Жанр і структура виробництва

Олександра Миколайовича надихнула подорож російської імператриці по Новоросії, Криму. Спеціально підготовлені села повинні були показати високий рівень життя селянства. Письменник же задумав зробити власну поїздку з метою вивчити справжнє положення справ. Характер викладу став ширмою для цензора, який вважає твір путівником.

Жанр твору – сентиментальна подорож, одне з найпопулярніших літературних напрямів кінця XVIII століття. Структура твору складається з незв’язних фрагментів оповідання. Головними героями виступають як звичайні кріпаки, так і поміщики, служиві люди .

Назви розділів відповідають населеним пунктам, які траплялися на шляху анонімного мандрівника.

Зміст твору

Автору вдалося намалювати правдоподібну картину руйнівного впливу кріпосного права на провінційну життя. Деякі рядки різко засуджують самодержавство, свавілля поміщицького класу.

Так, анонімний оповідач стикається з поганими дорогами (Крижі), повсюдними хабарами, недалекими людьми. Деякі кріпаки повинні працювати по неділях, щоб прогодувати себе. Інших продають після розорення їх поміщика, фіналом стає весільна процесія, наповнений горем. Молодята одружуються за велінням господаря, а не по волі серця.

Епіграфом «Подорожі з Петербурга в Москву» служать рядки з поеми Тредиаковского. Слова «Чудище обло, озорно, огромно, стозевно і лаяй … » описує «гниття» вищої верстви того часу.

Головна дійова особа твору

Радищев наводить приклад першого інтелігентного дворянина середньої руки, здатного тверезо оцінювати ситуацію, спостерігати і робити висновки. Він дуже важливий для автора, адже глава «Спаська Полисть» показує протилежний бік тодішнього дворянства.

З уривчастих фраз легко зрозуміти, що головний герой – анонімний мандрівник, який жалкує про швидке від’їзді з Петербурга. Очевидно, він удівець, але має дорослих дітей, будучи дворянином середнього достатку. Молодість привчила до безглуздого відношенню з оточуючими, він улюбленець публічних жінок. Герої твору з усім ретельністю намагаються висловити думки, ідеї та прагнення автора.


Подорож з Петербурга в Москву. Ілюстрація до сюжету

Стисле оповідання по частинах

Як говорилося вище, назва голів «Подорожі з Петербурга в Москву» – містечка і села, розташовані на шляху дворянина. Отже, переходимо до короткого змісту:

 1. Вступ – інтелігент середнього віку виїжджає з стін столиці в кибитці.
 2. Софія – відчуваючи потребу в свіжих конях, дворянин просить у комісара допомоги, тому лінь працювати вночі. Він каже, що коней немає, але ямщики, за відрядну суму, запрягають «знайдених» чотириногих для подорожнього. Чудово вже не за горами.
 3. Тосна – розлючений якістю доріг, мандрівник зустрічається з чиновником-дослідником. Той написав працю, що дає можливість довести давність роду будь дворянину. Звучить думка «Хвастощі древньою породою» – це зло.
 4. Любані – піший перехід завершується зустріччю із «грішним» кріпаком, той оре поле недільним днем. На німе запитання селянин відповідає, що змушений шість днів працювати на поміщика, а годувати якось треба. Оповідачеві соромно за приналежність до свого стану.
 5. Чудово – тут відбувається зустріч героя з приятелем. Той розповідає про жахливу прогулянці по морю. Підводні скелі зачепили обшивку судна, то повільно йде до дна. Керманич Павло викликався пливти до берега за допомогою. Там відмовилися його вислухати, так як начальник зволив спати. Моряк все ж відшукав небайдужий люд, і пан Год був врятований. Висловивши претензії начальнику, він почув, що по чину не зобов’язаний рятувати потопаючих.
 6. Спаська Полисть – глава розповідає про свавілля високопоставленого чиновника. Той любить устриці, тому посилає підлеглих за морепродуктів, даруючи їм підвищення по службі. Перестук копит заколисує автора, уві сні він бачить себе правителем, який задоволений станом справ государевих справ. Однак лікар Істина знімає пов’язку з очей, стають дійсністю сваволю поміщиків і нещасний народ.
 7. Подберезье – тут герой зустрічає семінариста, який прагне вчитися в Петербурзі. Він скаржиться на якість освіти. Загублені записки юнаки розповідають про мартинизме, автор негативно висловлюється про мистиках-масонів.
 8. Новгород – дворянин розмірковує про велич зачатків демократичного суспільства. Мав Іван Грозний право на руйнування республіканського оплоту на Русі?
 9. З літопису Новгородської – письменник відвідує будинок купця-афериста, який не висилає оплачені товари. Головні закони не працюють, торгові вимагають поправок.
 10. Бронниці – на місці стародавнього капища Радищев говорить, що людина – творіння Боже, але свою долю кожен творить сам.
 11. Зайцово – історія про жорстоке погоди, якого забили голодні, змучені селяни. Голова кримінальної палати Крестьянкін не знайшов складу злочину, але вищі вимагають покарати винних.
 12. Крижі – одна з найбільш зворушливих сцен для Радищева. У Крижах ми бачимо, як змужнілі сини прощаються з батьком, для якого настають тяжкі дні самотності.
 13. Яжелбицы – на кладовищі письменник бачить батька на похоронах рідного сина. Старий у сльозах звинувачує себе, так як дитя народилося хворим. Інтелігент згадує про своє «венеричне захворювання», розмірковує про методи боротьби з розбещеністю суспільства.
 14. Едрово – під акомпанемент весілля селянки Ганни і Івасика мандрівник висловлюється про нерівні шлюби, захищає права людини на особисте щастя.
 15. Хотилов – мандрівник знаходить паперу, де його приятель проявляє негативне ставлення до самодержавства і кріпосного права, про що нам говорить епіграф.
 16. Вищий Волочок – на тлі колосящихся полів і кількість товарів оповідач згадує про поміщицьких звірствах щодо селян. Радищев не розуміє, як суспільство може хвалити таких егоїстів.
 17. Выдропуск – проект нових чинів при дворі, загублений його приятелем, стає предметом вивчення. Головний посил оповідання – правителя характеризують не розкіш і натовп придворних, а його вчинки.
 18. Торжок – невідомий громадянин намагається домогтися скасування цензури рідного краю. Він вважає, що суспільство – кращий цензор для будь-якої книги.
 19. Мідна – показує продаж селян після розорення їх поміщика. Деякі сім’ї діляться між різними власниками, закон на їх стороні.
 20. Твер – як і Чудово, тут «новомодний поет» скаржиться на літературну убогість сучасників. Він стурбований розвитком поезії.
 21. Городня – бачимо проводи селян в армію. Деяких змусила потреба, інших віддали господарі, треті шукають слави.
 22. Завидово – на тлі нахабства помічника «його превосходительства» герой жалкує про звичку народу принижуватися перед «високими чинами». Сільський люд – розмінна монета (Мідна).
 23. Клин – на станції співає сліпий старець, він відмовляється прийняти рубль від дворянина. Старий просить що-небудь тепле, отриманий хустка був з ним до самої смерті.
 24. Пішаки – обідаючи в хаті селян, подорожній бачить всю тяжкість положення кріпаків. Основна думка – народ не може собі дозволити товари, які виробляє самі.
 25. Чорна грязь – весілля за наказом поміщика. Молоді ненавидять один одного, але знають, хто стоїть біля витоків їх шлюбу. Мандрівник висловлюється про злочинності одруження з примусу.
 26. Слово про Ломоносова – прощальний акорд головам, Радищев розмірковує про значення російського вченого в літературі, словесності.

Важливо! Для повноцінного знайомства досить читати короткий зміст «Подорож з Петербурга в Москву». Проте ніщо не замінить принадність повноцінного твору.

Основна тема твору А. Н. Радищева «Подорож з Петербурга в Москву»

Огляд тем в розділах твори А. Н. Радищева «Подорож з Петербурга в Москву»

Висновок

Основною думкою «Подорожі з Петербурга в Москву» є несправедливість соціального і політичного устрою імперії. Радищев обурений свавіллям чиновників, корумпованістю суддів, неосвіченістю селян, жорсткою цензурою і утиском вільнодумства.

Автор намагається донести до уряду всі проблеми і «виразки» тодішньої Росії. Сучасникам був зрозумілий глибинний посил, про що свідчить популярність «Подорожі з Петербурга в Москву».