Проблематика роману Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

Салтиков-Щедрін у романі «Пани Головльови» ретельно збирає всі «пороки людства» і по максимуму наділяє ними персонажів. В результаті у автора, виходить, показати справжню історію життя декількох поколінь. Покоління моральних і аморальних «виродків», паразитів суспільства, які живуть і процвітаючих в ті роки.

Проблематика твору показана на прикладі поміщицької родини Головлевых. Аріна Петрівна, яка підкорила собі волю чоловіка Володимира, була спочатку «добытчицей» в родині. Саме з її допомогою «далекоглядних поглядів» і вміння відчувати і володіти ситуацією, Головльови змогли зібрати пристойний стан.

Однак на цьому хороші сторони жінки закінчуються. Вона ненавидить власних дітей і чоловіка. Поміщиця постійно дивиться на них із зневагою і засуджує в тому, що вони «споживачі, що не приносять користь», а чоловік «вітряний млин».

Її характер успадкував молодший син Порфірій – Иудушка. Він зміг пристосуватися до вподоби» матері і з допомогою лестощів, ложі та інших вивертів, мав «недоторканність». Трьом іншим дітям Павлу, Степана і Анни – не пощастило. Вони стали «заручниками» материнського зневаги.

Ганна втекла з сім’ї, щоб не стати «рабом» у Аріни Петрівни. Вийшовши в таємниці заміж, дівчина залишилася кинута з двома маленькими дітьми. Не переживши зраду, Ганна померла.

Пізніше помирає і Степан. «Промотав шматок» виділений йому матір’ю, Степанові доводиться повернутися в Головлевское маєток. Сказати, що поміщиця не була цьому рада – нічого не сказати. Жінку охопив гнів, і десь всередині стався надлом. Вона не розуміла, чому і за що їй це?! Що вона зробила не так?!

Иудушка, передбачаючи ситуацію, не дозволяє матері продовжувати допомагати Степану, і той змушений доживати свої дні у батьківському маєтку, доношує старі речі і харчується недоїдками.

Павло знаходиться при смерті. Мати змушена переїхати до нього жити за повного обмеження своїх прав молодшим Иудушкой.

В день, коли Павлу стає зовсім погано, його відвідує Порфирій, і так як брат не дав розпорядження щодо свого спадку, Иудушка вирішує у що б то не було посприяти «свого збагачення». Він провокує Павла, у зв’язку з чим у брата погіршується стан здоров’я, і Павло іде в «інший світ».

Після похорону, Аріна Петрівна з онуками змушена виїхати в село, від «ненависного» сина. Адже сцена «паювання майна» розгортається прямо за поминальним обідом. Жадібність Іудушки вийшла з-під контролю, оголивши його темні сторони характеру.

Сини Порфирія Павло та Володимир, так само приречені автором на смерть. Він не дає жодного шансу вижити «каліцтву людства», і «рубає дерево під самий корінь».

У романі «Пани Головльови» на прикладі родини поміщиків були показані всі проблеми Росії в ті часи. Це і втрата істинних цінностей, і питання поколінь, і жорстока ворожнеча за спадщину між родичами, і родинний деспотизм. Салтиков-Щедрін показує, до чого може дійти Росія, якщо нічого не зміниться.