Проблематика оповідання Шолохова «Доля людини»

Свою розповідь «Доля людини» Шолохов написав у повоєнний час, коли країна відновлювалася після страшних руйнувань війни. Хоча твір не відрізняється великим об’ємом, його сюжет, який описує трагедію російської людини, неможливо виміряти ні якими величинами.

Навіть назва розповіді, говорить за себе. Шолохов описав долю людини, який не зламався під тяготами війни, людини, який не тільки зумів вижити, побувавши в німецькому полоні, але й людину, яка зберегла чистоту помислів, любов до життя, почуття обов’язку і співчуття.

Дії розповіді розгортаються в перший післявоєнний рік на одному з причалів річки Верхній Дон, де герой-оповідач зустрічає незвичайних людей – сутулого чоловіка і маленького хлопчика. Між оповідачем і чоловіком зав’язується розмова, з якої ми дізнаємося про нелегке життя і долю колишнього шофера Андрія Соколова.

Про своє життя Соколов розповідає сам. Ми дізнаємося, що він був учасником громадянської війни, єдиний з сім’ї пережив голодомор 1922 року. Він не зламався і жив далі. Пізніше одружився, потім у нього народився син, а після – ще дві дочки. За кілька років, вони з дружиною зібрали грошей і побудували свій будинок. Все було добре, але тут почалася війна. Андрій Соколов йде на фронт. Пізніше ми дізнаємося, що його будинок розбомбили і вся родина загинула.

За роки війни головний герой пройшов багато випробувань. Соколов був двічі поранений, третє поранення обернулося важкою контузією, пройшов німецький полон, з якого пробував бігти. Всі ці випробування не зломили головного героя, він не втратив віру в життя.

В кінці війни, Соколов зустрів свого сина Анатолія. Він, як і батько пройшов усю війну, дослужився офіцерського звання. Але трагічна доля наздогнала його в останній день війни, Анатолій гине.

Після цих подій Андрій Соколов втрачає всякий сенс життя. Його рятує щасливий випадок, зустріч з маленьким хлопчиком Іванком. Головний герой вирішує всиновити хлопчика і знаходить новий сенс життя.

Життя Андрія Соколова допомагає нам зрозуміти і відчути всю силу духу російського народу. Не дивлячись ні на які труднощі і випробування, які приготувала йому доля, головний герой зміг залишитися людиною, зберегти віру в життя і світле майбутнє.

Маленький хлопчик Ванюша став символом нового життя, заради якої варто жити і боротися!