Про що мріяв у своїх казках Андерсен?

Багато хто думає, що казки Р. Х. Андерсена призначені тільки для дітей. Однак вони мають величезне філософське значення. Сам Ганс Християн Андерсен писав, що дітей у його творах цікавить сюжет, а дорослі можуть замислитися над ідеєю, яка вкладена в казку. В цьому особливість казок датського письменника: цікавий сюжет зливається з роздумами про моральні цінності. Наївність деяких героїв і їх вчинків з’єднується з певною життєвою мудрістю. Р. Х. Андерсен з допомогою казки пізнає світ і показує своє ставлення до нього. У творах з’єднуються і смішні, і сумні моменти. У цьому вся філософія казок письменника.

Філософський сенс втілений у тематиці й проблематиці творів. В них проявилася вся життя у всіх її реальності, запропонована читачеві в фантастичною формою. Сила любові і чутливості завжди велика. Саме добрі початку перемагають зло. Так, любов та дружба Герди перемагає жорстокий і злий Снігову королеву.

Казка «Снігова королева» стала втіленням авторського ідеалу життя. Любов і доброта повинні переважати в людині. Тільки хороші вчинки можуть окупитися сповна. Люди з добрим і хоробрим серцем можуть знайти щастя. Так, у Кая, який зазнав впливу злих чар чарівниці-королеви, все ж добре і чесне серце. Завдяки турботі подруги йому вдається протистояти злу і повернути свій колишній внутрішній світ. Гарячі сльози простої дівчинки Герди хлопчика повертають до життя. Адже коли його серце вкрилося кригою, він не жив. Кай намагався скласти з крижаних кубиків слово “вічність”, але датський казкар показує, що таким холодним людям, схожим на Снігову королеву, ніколи не зрозуміти, що таке вічність і що таке щастя.

Щастя в першу чергу, на думку Р. Х. Андерсена, – це здатність до самопожертви. Егоїст ніколи не зможе знайти щастя. Це зможе зробити лише той, хто дбає про інших і може жертвувати чимось заради близької людини. Герда проходить різні випробування, щоб врятувати свого друга, тому у фіналі казки вона отримує те, що хотіла: дівчинка рятує Кая від злого чаклунства Снігової королеви, і вони обидва повертаються додому, щоб жити так, як жили раніше. Це їхній своєрідний рай, якого вони досягли, не побоявшись боротися за свої ідеали.

У свої казки Р. Х. Андерсен поміщав віру у все людство. Письменник мріяв про справедливість у світі, про восторжествовании добра над злом. Тільки сильні духом можуть, на його думку, врятувати цей світ від злого початку. І багато герої доводять, що добро перемагає зло. Принаймні Р. Х. Андерсен мріяв про це. Тому він відправляє у фіналі твору Снігову королеву ще далі на північ, щоб їй було важче чинити зло. Так, зло ніколи не зникне, але його стане трішки менше, а можливо воно буде складати невеликий відсоток з усіх людських вчинків. Тоді у світі будуть царювати тільки добрі наміри.

Героїзм підкреслюється у людей зовсім простих. А сильні і могутні приречені на поразку, тому що вони не володіють душею.

Р. Х. Андерсен мріяв про ту чудову життя, заповненою лише любов’ю і радістю, сміхом і щастям, яку відстоювали і захищали його герої. На його думку, цієї кращого життя гідні не тільки герої його творів, але й кожна людина. Головне – зробити правильний вибір на користь добра.