«Пригоди Елетроніка» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1983.

Жанр: науково-фантастична повість.

Тема: штучний інтелект.

Ідея: штучний інтелект на службі у людини.

Проблематика. Вихід штучного інтелекту з-під контролю, його прагнення жити своїм життям; недооцінка людського інтелекту, якому не потрібен суперник у вигляді штучного..

Основні герої: Сергій Сироєжкін, Електронік.

Сюжет. Професор Громов створює робота, який зовні схожий на звичайного підлітка. Це біоробот-андроїд, робот самонавчальний. Громов вирішив, що він буде копією хлопчика (Сергія Сироїжкіна), чий портрет він побачив в журналі. Звичайна хлоп’яча зовнішність Електроніка (Ела) поєднувалася з неймовірними для людини здібностями. Громов разом зі своєю асистенткою відчували інтелект Ела і були просто вражені швидкістю роботи його мозку.

Просиджуючи весь час в лабораторії, Електронік починає нудьгувати в тісному інформаційному просторі. Потужний інтелект робота вимагав нових знань. Електроник зважився на втечу, чим спантеличив Громова. Проте професор скоро розуміє, чому Електронік втік. Робот хотів освоїти невідомий для нього світ.

Опинившись у незнайомому середовищі, Електронік спочатку втрачається, але, що підігрівається цікавістю, починає вивчати все, що діється навкруги.

Для того, щоб швидше освоїтися в незнайомому світі, Електронік ставить завдання знайти Сергія Сироїжкіна, і це у нього вийшло. Сергій зрадів новому знайомству, Електронік ділиться з ним своїм секретом. Сергій читав фантастику, мав уявлення про роботів-андроїдах і нітрохи не здивувався. Він вводить Ела в курс своїх шкільних проблем, з яких головна — погана успішність, і пропонує роботу походити замість нього в школу нібито для придбання навичок у спілкуванні. Сироєжкін вважає, що так він поправить навчальні справи, стосунки з батьками і знайде бажану свободу від школи.

Електроніку подобається така пропозиція. Його творцем передбачена доброта андроїда, і призначення Електроніка полягає в наданні допомоги людям. Крім того, він зацікавлений можливістю побути в ролі людини.

Так Ел ступив на стезю пригод. Переодягнувшись в одяг Сироїжкіна, Электороник відправився в невідому середу, звану школою.

Незабаром вчителі і учні були шоковані неймовірними знаннями двієчника і хулігана Сергія Сироїжкіна, якого раніше не було під силу впоратися з контрольною. Математика, література, малювання, фізкультура, спів — за всі предметів хлопчик показує приголомшливі результати.

У всіх викликало здивування перетворення безвідповідального шалапута у зразкового учня. Друзі та батьки бачили, що поведінка Сергія стало зовсім іншим. Маму радували синівські перемоги, але батько був спантеличений. Йому миліше був колишній Сережка. Цей же все сидів за книжками, був якийсь незрозумілий, розмовляв з батьком мало.

А справжній Сироєжкін радів волі: ганяв на мопеді, школу залишив на задвірках свідомості. Життя засяяла! Проте блиск скоро померкло. Виявляється, в цій підміні були і неприємні сторони. Сергій побачив, що Електронік займає його місце в спілкуванні з друзями, і мама з любов’ю дивиться на робота, а не на нього. А він — справжній Сергій Сироєжкін — виявляється на нелегальному становищі. Свої образи і побоювання Сергій викладає Електроніку. А робот увійшов у роль, що йому дуже сподобалося бути школярем, спілкуватися з хлопцями, йому подобалося бути сином Сережиных батьків. Більш того, програма, закладена у Електроніка, стимулювала появу в нього емоцій і мрії про перетворення в людину.

Ел переживає внутрішні протиріччя і знову покидає людей. Так Сироєжкін повернувся на круги своя. Але тепер йому доводиться посилено працювати, щоб не знизити планку успішності, задану Электроником. Однокласники прийшли йому на допомогу. Виявилося, у Сироїжкіна є і воля, і бажання вчитися, і у нього все вийшло.

Відгук про твір. Книга дуже цікава, цікава, але виникає питання, чи варто створювати таких біороботів? Адже наслідки можуть бути непередбачувані.