Поєдинок Мересьева з ведмедем (аналіз эпизова «Повісті про справжню людину»)

Про чудовою «Повісті про справжню людину» сказано і написано вже дуже багато добрих слів, проте це настільки багаторівневе твір, що кожен аналіз може відкрити щось нове. Автор повісті Борис Польовий добре розумів, про що пише, так як сам пройшов війну, будучи військовим кореспондентом. А з прототипом свого героя він познайомився під час одного зі своїх завдань.

Головний герой – льотчик Олексій Мересьев. На початку повісті йому близько 23 років. Експозиція твору – опис зимового лісу. З перших фраз стає моторошно: ліс неспокійний і тривожний, з неба дивляться холодні зірки, чути гризня волков і тявкання лисиць. Зав’язка – падіння літака героя в гущавину лісу. Першим випробуванням Олексія став поєдинок з ведмедем.

Розбуджений гуркотом снарядів, ведмідь завчасно вийшов із зимової сплячки. Стривожене тварина шукало прожиток, тому підійшло до місця падіння збитих літаків. Він шукав ще живе м’ясо, так як ведмеді хижаки, а не стерв’ятники. Його привернув шум, який видав прийшов в себе льотчик. Щоб перевірити, чи живий він, ведмідь смикнув його лапою за комбінезон. Олексій Мересьев спочатку подумав, що це фріц, але відкривши очі усвідомив, що перед ним ведмідь. Він знав звички цих тварин, і тому намагався не подати ознаки життя, навіть коли хижак заподіював йому жахливу біль, хапаючи одяг. Виносячи мужньо біль, головний герой потихеньку дотягнувся до зброї і вистрілив у ведмедя. Той дивуючись сів на задні лапи, кров струмувала по ньому. Ведмідь був переможений. Мересьев переміг звіра, але це не було торжеством, а вимушеним заходом, щоб вижити. Адже справжнього звіра – фріців – було не так просто перемогти.

Польовий неспроста починає свою повість з детального опису неспокійного лісу. Природа – це гармонія, тому їй чужа війна, що і показано в пейзажі. Ведмідь не є злою силою, проти якої бореться головний герой. Вони обидва жертви війни – і кожен просто бореться за виживання. В цей раз пощастило людині.

Мересьев видихнув з полегшенням, коли зрозумів, що ведмідь більше не небезпечний, але це було тільки початком випробувань. Він був єдиним вижив після падіння, тому міг сподіватися тільки на себе. Щоб дістатися до своїх, потрібно йти, вибиратися з гущавини лісу. Це не просто навіть для здорової людини, а Мересьев виявив, що його ноги пошкоджені. І так, дорога обіцяла йому страшну біль. Але іншого виходу герой не бачив. Крім болю йому погрожував і голод, але він не став розбирати тушу ведмедя. Причина не вказана Польовим, але можна припустити, що так показані високі моральні принципи головного героя. Ведмідь не був йому ворогом, а всього лише таким же нещасним істотою, як і він сам. Тому льотчик просто пішов за допомогою. І в результаті його знайшли партизани.

«Повість про справжню людину» – чудовий твір Бориса Польового, яке вчить нас доброті, тому, що людина має право називатися справжнім тільки якщо живе не тільки заради себе, але заради інших людей.